Mechanical behavior of low alloy steels with bainitic and bainitic-martensitic structure
Beynitik ve beynitik-martensitik yapılı düşük alaşımlı çeliklerin mekanik davranışları
  1. Tez No: 607947
  2. Yazar: BAŞAK TEZGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma ile beynitik ve beynitik-martensitik yapılı düşük alaşımlı çeliklerin mekanik davranışlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, beynitik ve beynitik - martensitik yapıları elde etmek için 51CrV4 ve 60SiMn5 çeliklerine farklı ısıl işlemler uygulanmıştır. 51CrV4 numuneleri 880°C, 60SiMn5 numuneleri 950°C'de östenitlenmiş; daha sonra numunelere Ms sıcaklıgının üstünde ve altında olmak üzere farklı sıcaklıklardaki tuz banyosunda suverilmiş ve numuneler izotermal olarak bu sıcaklıklarda bekletilmiştir. Numunelere sertlik, çekme ve darbe testleri uygulanmıştır.Hem 51CrV4 hem de 60SiMn5 numunelerinde, beynitik - martensitik yapıya sahip numuneler 100% beynitik numunelerden daha yüksek çekme dayanımı göstermektedir. 51CrV4 numunelerinin %uzama miktarları 60SiMn5 numunelerine göre daha yüksek değerlerdedir. 51CrV4 numunelerinin darbe test sonuçları 12-25 J arasında iken 60SiMn5 numunelerinde bu değerin 10 J'un altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mechanical behavior of bainitic structures and bainitic-martensitic mixed structures in low alloyed steels. In this study, 51CrV4 and 60SiMn5 steels were used with different heat treatment cycles to get bainitic and bainitic-martensitic mixed structures. The specimens were austenitized at 880°C for 51CrV4 and at 950°C for 60SiMn5. It is followed by quenching in salt bath and isothermal holding at various temperatures above and below Ms temperature. Hardness, tensile and charpy impact testing were carried out. Both in 51CrV4 and 60SiMn5 steels, the specimens with bainite-martensite mixed structures show higher UTS values than 100% bainitic ones. The %elongation of 51CrV4 steel specimens were higher than that of 60SiMn5 specimens. The charpy impact toughnesses of 51CrV4 steel specimens varied in the range 12-25 J whereas that of 60SiMn5 specimens were below 10 J.