İdiyopatik granülomatöz mastit ve meme kanserinin ayırıcı tanı ve prognozunda non-invaziv biyobelirteç olarak dolaşımdaki mikrorna-155, let-7C, mikrorna-21 düzeylerinin belirlenmesi
Determination of circulating microrna-155, let-7C, microrna-21 levels as A non-invasive biomarker in differential diagnosis and prognosis of idiopathic granulomatous mastitis and breast cancer
- Tez No: 607948
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İdiyopatik granülomatöz mastit (İGM), klinik olarak meme kanserini taklit eden benign bir meme hastalığıdır. MikroRNA (miRNA)'lar kanser dâhil çeşitli hastalıkların gelişmesinde ve prognozunda önemli rol oynamaktadır. Son yıllardaki çalışmalarda miRNA'lar, hastalıkların tanısında biyobelirteç olarak önerilmektedir. Fosfataz ve tensin homoloğu (PTEN), hücre büyümesi, proliferasyon gibi birçok hücresel fonksiyonu düzenleyen tümör baskılayıcı bir gen olup miRNA'lar tarafından düzenlenmektedir. Bu tez çalışmasında İGM'li ve meme kanserli hastaların ayırıcı tanısında kullanılabilmek için dolaşımdaki miR-155, let-7c, miR-21 ve PTEN düzeylerinin belirlenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya meme kanserli 45, İGM'li 50 hasta ve sağlıklı 48 gönüllü alındı. Serum miRNA düzeyleri RT-PCR, PTEN düzeyleri ELİSA ile ölçüldü. MiRNA'ların kat değişimleri 2-ΔΔCt metodu ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Idiopathic granulomatous mastitis (IGM) is a benign breast disease that clinically mimics breast cancer (BC). MicroRNAs (miRNAs) play important role in the development and prognosis of various diseases including cancer. In recent studies, miRNAs have been recommended as biomarkers in the diagnosis of diseases. Phosphatase and tensin homolog (PTEN) is a tumor suppressor gene that regulates many cellular functions such as cell growth, proliferation, and is regulated by miRNAs. In this study, it was aimed to determine and evaluate circulating miR-155, let-7c, miR-21 and PTEN levels in order to be used in differential diagnosis of patients with IGM and BC. 45 patients with BC, 50 patients with IGM and 48 healthy volunteers were included in the study. Serum miRNA levels were measured by RT-PCR and PTEN levels by ELISA. Fold changes of miRNAs were calculated by 2-ΔΔCt method.