Toplu taşımada hizmet kalitesinin istatistiksel analizi: İstanbul Metrosu müşteri memnuniyeti araştırması
Statistical analysis of service quality in public transportation: Passenger satisfaction survey in İstanbul
  1. Tez No: 608016
  2. Yazar: BARANALP ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İstanbul'da İETT sunduğu toplu ulaşım hizmetlerinin kalitesini ölçülmesi, iyileştirme gereken alanların belirlenmesi ve geliştirme yapılması için EN 13816 standardı çerçevesinde bir“Hizmet Kalitesi Ölçüm Modeli”oluşturarak uygulamaya koymuştur. İstenen ve algılanan hizmet kalitesi farkı yoluyla memnuniyet ölçümü yapılmaktadır. Bu ölçüm anketler yoluyla olmaktadır. Bu çalışmada İstanbul toplu taşımasının bir parçası olan metro sistemini kullanan yolcuların (müşteri) bu hizmetten arzu ettikleri kalite ile algıladıkları kalite arasındaki farkı saptamak ve bu farkın hangi sebeplere dayandığını belirlemek amaçlanmaktadır. Anket yöntemiyle toplanan veriler istatistik yazılımı SPSS.22 paket programı kullanılarak istatistiksel analize konu edilmiştir. Toplanan veriler tanımlayıcı istatistik inceleme yanı sıra faktör analizi ve t-testi yöntemleriyle çıkarımsal analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda toplu ulaşım hizmetlerinin kalitesinde memnuniyet açısından anlamlı olan faktörler saptanmıştır. Müşteri demografik özelliklerinin memnuniyet üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Istanbul, IETT has established a Service Quality Measurement Model within the framework of EN 13816 standard. IETT aims to measure the quality of public transportation services and to identify areas open to improvement. Customer-oriented service quality approach measures the gap between desired and perceived quality and takes the name of customer satisfaction measurement. IETT is carried this measurement out through surveys. In this study, the aim is to determine the difference between perceived service quality and expected service quality of the passengers (customers) who are using metro system as a part of Istanbul public transportation and determine the reasons of this gap. The data collected by the IETT customer satisfaction survey were analyzed statistically using the SPSS.22 program package. These data were subjected to descriptive analysis and inferential analysis by means t-test and factor analysis. As a result of the research, significant factors affecting customer satisfaction in public transportation services were determined. The effect of customer demographics on satisfaction was also investigated.