Bireyin duygu haritası
Emotion map of individual
  1. Tez No: 608015
  2. Yazar: SEDA TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL BOERESCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsan toplumda konumlanışının gereği ve sonucu olarak, birtakım ikiliklerle yüzleşmek zorunda kalabilen bir varlıktır. İnsanın toplumsal varoluşu olarak bireyselliği ve zihinsel varoluşu olarak insanlığı belirli durumlarda uyuşmayabilir ve karşı karşıya gelebilir. Toplum, birey ve insan arasında oluşan ikilikler ve yarılmalar, duygular ve iç diyaloglar üretir. Bu duygular ve iç diyaloglar zihnin metafizik süreçleriyle kurulan temaslarda görülebilir. Bu temaslar bir iç çatışmanın yapısını oluşturur. Bireyin duygu haritasını ortaya koyan resimler oluşturulurken, içsel ve dışsal ikiliklerin çerçevesinde, insanın bazı dürtüleri temel alınmıştır. Bu dürtüler, var olmak ve yok olabilir olmak, duygulanım kararları ve ardındaki düşünceler, kültür, toplum ve insan arasındaki etkileşimde ortaya çıkan duygusal unsurlardır. Bu araştırmada yapılan resimlerde, duygular fragmanlar olarak plastik bir dile dökülmüştür. Fragmanlar alegorik kurgular olarak simgeler, figürler, mekânlar ve nesneler üzerinden ifadeler ile biçimlere aktarılmıştır. Resimlerde simgeler mitlerden ve toplumsal imgelerle ilgili kişisel yorumlardan yararlanılarak kullanılmıştır. Bedenler, mekânlar ve nesneler, toplumun birey üzerindeki baskısını ortaya koymak adına, edilgenlik duygusunu verecek şekilde çözümlenmiştir. Araştırmada, duyguları ve iç diyalogları resmetmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human being is an entity that may have to face a number of dualities as a necessity and as a result of its position in society. Individuality of human as its social existence and humanity as its mental existence may diverge and oppose to each other in some certain conditions. Dualities and divisons between society, individual and human produce emotions and inner dialogues. These feelings and inner dialogues may be seen in contacts with the metaphysical processes of the mind. These contacts construct the structure of an internal conflict. Within internal and external dualities, while forming paintings which presenting emotion map of the individual, some impulses of human emotions are taken into consideration. These impulses include existence and disapearance, decisions and thoughts of affect and the emotional elements arising from human's communication between culture and society. In the paintings, emotions were configured as fragments to a plastic language. Fragments transferred to forms with expressions through symbols, figures, places, and objects as allegorical constructions. Symbols are used in the paintings by making use of myths and personal interpretations of social images. Figures, places and objects have been configured in a way that gives a sense of passivity in order to reveal the pressure of society on the individual. The aim of the research is to paint emotions and inner dialogues.