Kalsit, talk ve pomzanın karıştırmalı bilyalı değirmende yüzey modifikasyonu
Surface modification of calcite, talc and pumice in a stirred ball mill
- Tez No: 608017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇAYIRLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SERKAN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez kapsamında; laboratuvar ortamında karıştırmalı bilyalı değirmende (tek bir ünitede) hem öğütme, hem kaplama işlemi kalsit, talk ve pomza mineralleri için gerçekleştirilmiştir. Talk ve pomzanın yüzey kaplama özellikleri belirlenerek kalsite alternatif olabilecek kaplama ürünleri elde edilmiştir. Yüzeyi modifiye edilmiş (kaplı) kalsit, talk ve pomza ürünlerinin özellikleri çeşitli test ve analizler ile (tane boyutu, aktive oranı, FTIR, SEM) belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kalsit için öğütme+kaplama testlerinde 750 kJ/kg enerji seviyesinde yaklaşık %99 aktive oranlarına ulaşılabilmiştir. Bu enerji seviyesi ve aktive oranında d50 boyutu 3,67 µm, d97 boyutu 11,99 µm olan bir ürün elde edilmiştir. Pomza için öğütme+kaplama testlerinde aktive oranı 375 kJ/kg enerji seviyesinde %99 oranına, d50 boyutu 3,91 µm'ye d97 boyutu 11,26 µm'ye ulaşmıştır. Talk için öğütme+kaplama testlerinde aktive oranı 750 kJ/kg enerji seviyesinde aktive oranı %98 oranına, d50 boyutu 8,11 µm'e d97 boyutu 35,07 µm'ye ulaşmıştır. FTIR ölçümleri ile SA ve TEA'nın öğütülmüş+kaplanmış tane yüzeylerine adsorbe olduğu gözlemlenmiştir. SEM görüntüleri ise öğütülmüş+kaplanmış tanelerin yüzey pürüzlülüğü ve aglomerasyonunun SA ve/veya TEA kullanılarak kontrol edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the study, both grinding and coating (grinding+surface modification) will be carried out for calcite, talc and pumice minerals using laboratory scale stirred ball mill (single unit). Surface coating properties of talc and pumice were determined and alternative coating products were obtained instead of calcite. The properties of surface modified (coated) calcite, talc and pumice products were determined by various tests and analyzes (grain size, activated ratio, FTIR, SEM). According to the obtained results, in the grinding + coating tests for calcite, activation rates of approximately 99% were achieved at 750 kJ / kg energy level. At this energy level and activation ratio, a product with a d50 size of 3.67 µm and a d97 size of 11.99 µm was obtained. In the grinding + coating tests for pumice, the activated ratio reached 99% at 375 kJ / kg energy level, d50 value reached 3.91 µm and d97 value reached 11.26 µm. In the grinding + coating tests for talc, the activated ratio reached 98%, the d50 value reached 8.11 µm and the d97 value reached 35.07 µm. FTIR measurements showed that SA and TEA were adsorbed on ground + coated particle surfaces. SEM images denoted that surface roughness and agglomeration of ground + coated particles were controlled using SA and/or TEA.