Organize Sanayi Bölgelerinde orta gerilim kapalı ring dağıtım sistemlerinde koruma tekniğinin incelenmesi
Examination of protection technique in medium voltage closed ring distrubition system in industrial zones
  1. Tez No: 608031
  2. Yazar: MUHAMMED GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde enerjiye ulaşmak kadar enerjinin kaliteli şekilde dağıtılması da büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple elektrik enerjisi dağıtım sistemlerinde sürekli gelişmeler yaşanmaktadır. Bu durumda elektrik enerjisi kalitesi konusunu gündeme getirmektedir. Elektrik enerjisi kalitesi enerjinin düzgün şekilde son kaynak kullanıcısına ulaştırılması ile alakalı bir konu olup arıza durumlarında da minimum kullanıcının etkilenmesi gerekliliği önemli bir kalite bileşenidir. Bu durumda elektrik tesislerinde korumanın önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmada elektriksel koruma yapısının planlanmasına etki eden şebeke yapıları, elektrik arızasını oluşturan arıza tipleri, elektriksel koruma elemanları, sistem korumasının temel hedefleri ve Konya Organize Sanayi Bölgesi şebeke yapısı incelenerek en uygun koruma yapısı seçilmeye çalışılmıştır. Ring dağıtım sistemlerinde uygun koruma yapısının seçilebilmesi için diferansiyel koruma, yönlü aşırı akım koruma, mesafe koruma ve goose haberleşme yapıları detaylı olarak incelenmiş olup karar verilen, ana koruma için diferansiyel koruma yedek koruma için yönlü aşırı akım koruma yapısı üzerinden ETAP programı ile uygulama yapılmıştır. Ring dağıtım sistemleri için yapılan uygulama neticesinde ana koruma olarak diferansiyel koruma, yedek koruma olarak ise yönlü aşırı akım korumanın uygun elektriksel kitlemeler ile kullanılabileceği deneysel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays it is of great importance to have the quality of energy distributed same as reaching energy. For this reason, there are continuous developments in electrical energy distribution systems. In this case, it raises the issue of electric power quality. Electrical energy quality is related to the delivery of energy to the end source user properly. At the same time when a failure occures , failure should affect minimum end users in network system which is also about energy quality. In this case, it emphasizes the importance of protection in electrical facilities. In this study, it was tried to select the most suitable protection structure by examining the network structures affecting the planning of the electrical protection structure, the types of faults that caused the electrical fault, the electrical protection elements, the main objectives of the system protection and the network structure of the Konya Organized Industrial Zone. In order to select the appropriate protection structure in ring distribution systems, differential protection, directional overcurrent protection, distance protection and goose communication structures have been examined in detail. As a result of the application for the ring distribution systems, it is presented experimentally that the differential protection as the main protection and the directional overcurrent protection as the backup protection can be used with the appropriate electrical blocks.