KOBİ'lerde sürdürülebilir insan kaynakları yönetimi: İzmir ili organize sanayi bölgeleri örneği
Sustainable human resource management in small and medium sized enterprises: Case of industrial zones in İzmir province
  1. Tez No: 835452
  2. Yazar: NURETTİN AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma Sürdürülebilir İnsan Kaynakları Yönetiminin kavramsal çerçevesini ve boyutlarını tartışarak, İzmir İlinde Organize Sanayi Bölgelerinde yerleşik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Sürdürülebilir İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamalarının referans alınan Sürdürülebilir İnsan Kaynakları Yönetimi Temel Özellikleri Modeline göre uygulanma dereceleri sorgulanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yönetimi tercih edilmiştir. Verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış sorularla mülakat tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 11 KOBİ işletmesinin İnsan Kaynakları yetkilileri oluşturmaktadır. Toplanan verilerin analizinde betimsel analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Veriler MaxQDA programında referans alınan Sürdürülebilir İKY Modelinin temalarına göre kodlanmış ve hangi Temel Özelliklerin diğerlerine göre daha yoğun ifade edildiği ilgili temel özelliğe ait temaların ve alt temaların frekans dağılımı tablosu üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak, referans alınan Sürdürülebilir İKY Temel özelliklerinden;“uzun dönemli yön belirleme”,“çalışan sağlığına duyarlılık”,“çalışan iş birliği”açıkça ifade edilenler,“dış paydaşlarla ortaklık”,“çalışan katılımı ve sosyal diyalog”,“adalet ve eşitlik”,“çalışma yönetmeliklerinin ötesinde uyum”ve“çalışan gelişimi”orta derecede ifade edilenler,“çevreye duyarlılık”,“esneklik”ve“karlılık”ise zayıf ifade edilenler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By discussing the conceptual framework and dimensions of Sustainable Human Resources Management, this study attempts to question the degree of application of Sustainable Human Resources Management practices in Small and Medium Sized Enterprises located in Organized Industrial Zones in Izmir city, in reference with the Characteristics of Sustainable Human Resources Management. Qualitative research method was preferred in the study. Interview technique with semi-structured questions was used to collect data. The sample of the research consists of Human Resources officials of 11 SME businesses. Descriptive analysis approach was used in the analysis of the collected data. The data were coded according to the themes of the Sustainable HRM Model referenced in the MaxQDA program and evaluated through the frequency distribution table of the themes and sub-themes of the relevant sutainable HRM characteristic, which Sustainable HRM characteristics were expressed more intensely than the others. Based on the findings of the research, in reference with Characteristics of Sustainable HRM Model;“long-term oreintation”,“care of employees”,“employee cooperation”are explicitly expressed,“external partnership”,“employee participation and social dialogue”,“fairness and equality”,“compliance beyond labor regulations”and“employee development”was evaluated as moderately expressed,“care of environment”,“flexibility”and“profitability”were evaluated as weakly expressed.