1990-2000 yılları arasında Holywood sinemasında simgeleşmiş kostümler ve anlamları
Iconic costumes in Holywood cinema and their meaning between 1990-2000
  1. Tez No: 608030
  2. Yazar: MERVE GÜLSEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada 1990-2000 yılları arasında Hollywood sinemasında, sinema akımları, türlere göre sinema filmleri, sembol ve sembolizm kavramları, sinemada karakter yaratmada tamamlayıcı unsurlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında fantastik, dram ve bilim kurgu filmlerin incelenmesi ve incelenen bu filmlerde simgeleşmiş kostümlerin belirlenmesi, film türleri arasındaki kostümler ve varsa vermek istedikleri mesajların anlamları; bu anlamların karakter üzerindeki etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan döküman incelenmesi kullanılmıştır. Bu yöntem, araştırılması hedeflenen olgu veya olgular hakkında bilgi içeren yazılı materyallerin analizini kapsamaktadır. Ayrıca seçilen üç filmin karşılaştırması yapılarak kendi içinde değerlendirmesi yapılmıştır. Sinemanın ilk çıkışı ile birlikte siyah beyaz filmler ve sinema çekim tekniklerinin henüz ilerlememiş olması ile birlikte belki kostümler tam olarak dikkat çekmemekte ve ilk planda olmamaktadır. Ancak ilerleyen süreçte renkli çekim tekniklerinin keşfedilmesi ile kostüm daha çok önem kazanmıştır. 1990 ile 2000 yılları arasında Hollywood sinemasında bazı filmlerde kullanılan kostümler filmlerin simgesi haline gelmiş, hatta bazı filmlerde kullanılan kostümler dönemin modasını etkilemiştir. Aynı zamanda sinema karakterini oluşturmakta fiziksel özellikler, saç, makyaj, dekor, nesne ve kostüm gibi unsurların tamamlayıcı olduğunu, karakter yaratım sürecinde önemli yerlere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırma fantastik türde Tim Burton yönetmenliğinde, Edward Scissorhands (Makas Eller), 1990, Bilim Kurgu türünde Lana Wachowski, Lilly Wachowski Kardeşler'in yönetmenliğinde Matrix, 1999, dram türünde Quentin Tarantino yönetmenliğinde Pulp Fiction (Ucuz Roman), 1994, filmlerinin izlenerek türlerinin incelenmesi ve kostümsel farkları, filmdeki karakterlerin simgeleşmiş kostümleri, kullandıkları nesneleri, film sahnelerinde bulunan dekorları incelenerek filmlere yaptığı katkılar araştırılmıştır. Tezin içerisinde bahsi geçen filmlerin kostümlerinin nasıl filmin simgesi haline dönüştüğü, kostümlerin yaratım süreci, karakterlerin kostümlere nasıl uyum sağladığı, karakterdeki tamamlayıcı unsurlardan kostümün hangi sıralamada olduğuna ve gözlemlenen farklara ayrıca yer verildi. Bu araştırmada bir kostümün fimi hatırlatmada, simgesi haline dönüşmede hangi yolları izlediği, bunun etkilerinin ve farklarının anlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Between the 1990-2000 in Hollywood cinema, in this research its aimed to examining by taking into consideration with cinema movements, accordingly types of cinema films, symbol and concept of symbolism, characters in cinema and what are the supplemantary elements in character creation. Within the scope of this thesis examining of Fantastic, Drama, Science Fiction films which are examined determining the films iconic costumes, the difference of costumes between film types and if there is a message which they want give and its meanings. In this research document analysis which is one of the qualitative research methods was used. This method, including the analysis of written materials containing information about phenomenon and phenomenons that are aimed to be examined.In addition; its done evaluation of comparing chosen three films between themselves. With the first appear of cinema, black and white films and filmmaking techniques haven't been developed yet, so costumes weren't completely attracted and weren't forefront.However, with the discovery of colour shooting techniques, costumes became more important in the following period. Between 1990-2000 , the costumes used in some movies in Hollywood cinema became the symbol of the films, in fact the costumes used in some films influenced the fashion of the period.At the same time, it has been observed that physical features, hair, make-up, decor, objects and costumes are complementary process which are have important place creation of the character. In this research it was observed that the types of films were examined by watching, Pulp Fiction (1994 – Drama) directed by Quentin Tarantino , Edward Scisssorhands (1990- Fantastic) directed by Tim Burton, Matrix (1999- Science Fiction) directed by Lana Wachowski, Lilly Wachowski sisters according to their costumes, differences of iconic costumes of the characters in the films, the objects they used, the contribution of decors used in film scenes were examined.The costumes of the films mentioned in the thesis how become the symbol of the film, the process of creating the costumes, how the characters adapt to the costumes from the complementary factors in the characters, the order of the costume and the observed differences. In this research, its aimedto explain the ways in which a costume follows the reminder of the movie and its symbolisation and its effects and differences.