Erzincan ili yetiştirici şartlarında yetiştirilen akkaraman koyunlarının döl verimi ve kuzularının büyüme gelişme özelliklerinin belirlenmesi
The determination of the reproductive traits in akkaraman sheep and the characteristics of growth performance in lambs under breeding conditions in Erzincan province
- Tez No: 608044
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, Erzincan ilinde köy şartlarında yetiştirilen Akkaraman koyunlarında döl verimi ve kuzularda büyüme gelişme özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ekstansif şartlarda yetiştirilen 258 baş Akkaraman koyunu ve bu koyunlardan elde edilen 268 baş kuzu kullanılmıştır. Çalışmada koyunların döl verimi özellikleri, kuzularda büyüme-gelişme ve yaşama gücü özellikleri incelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Döl verimi sonuçları değerlendirildiğinde koyunlarda doğum oranı %96,9, kısırlık oranı %3,1 ve ikiz doğum oranı %7,2 olarak tespit edilmiştir. Kuzular doğduktan sonra her kuzunun doğum tarihi, doğum ağırlığı, cinsiyeti ve doğum tipi kaydedilmiştir. Araştırmada kuzuların doğum ağırlığı ortalama 3,95±0,09 kg, sütten kesim ağırlıkları ortalama 24,22±0,15 kg ve mera sonu ağırlık ortalamaları 39,78±0,11 kg olarak belirlenmiştir. Sütten kesime kadar ve meradaki günlük canlı ağırlık artışı ortalamaları sırasıyla 212,82±0,91 ve 119,76±1,36 g olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determination of the reproductive traits in Akkaraman sheep and the characteristics of growth performance in lambs under breeding conditions ın Erzincan province. In this research, 258 head Akkaraman sheep and 268 lambs obtained from these sheep were raised under extensive conditions. The reproductive traits of sheep, growth-development and survival characteristics of lambs were examined and the results were evaluated. When the results of reproduction traits were evaluated, the birth rate in sheep was found to be 96,9%, infertility rate was 3,1% and twin birth rate was 7,2%. After the lambs were born, the date of birth, birth weight, gender and type of birth of each lamb were recorded. In the study, the mean birth weight of lambs was found to be 3,95 ± 0,09 kg, weaning weights 24,22 ± 0,15 kg, and the end of pasture weight average 39,78 ± 0,11 kg. The average daily weight gained from weaning and pasture was determined as 212,82 ± 3,50 and 119,76 ± 1,36 g, respectively.