Pozitif psikoloji bağlamında LGBT bireylerde dinî - manevî tutum ve davranışlar
Religious- spiritual attitudes and behaviours of LGBT individuals in context of positive psychology
- Tez No: 608045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Pozitif psikoloji en yalın ifadesiyle“mutluluk bilimi”olarak adlandırılmaktadır. Pozitif psikoloji çerçevesinde yapılan araştırmaların önemli bir kısmı göstermiştir ki, dini inançlara ve manevi eğilimlere sahip olmak, bireyi daha mutlu kılmakta, yaşam doyumunu arttırmakta ve hayattaki zorluklarla baş etmesini kolaylaştırmaktadır. Çalışmanın temel amacı dini – manevi tutum ve davranışların LGBT bireylerin günlük hayatlarına ve cinsel kimlik algılarına etkisini gözlemlemektir. Çalışma kapsamında iki (2) gey, iki (2) lezbiyen, bir (1) biseksüel ve bir (1) transseksüel olmak üzere toplam altı (6) bireyle mülâkat yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde, bireylerin cinsel kimliklerini keşfetmeleri ve sonrasında yaşadıkları sürecin dini – manevi tutumlarını önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. Öte yandan dini- manevi bilgilerini çoğunlukla yazın açılan kısa süreli kurslardan elde ettikleri ve eğitim hayatlarındaki ilk ve orta sevideki bir saatlik din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden aldıkları tespit edilmiştir. Herhangi bir dine mensup olmadığını ifade eden bireyler kadar bir dine inandığını ifade eden bireylerinde, ahlaki referansları söz konusu olduğunda kendi değer yargılarını kullandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca dini bir inanışa sahip LGBT bireylerin kariyer algılarının daha güçlü olduğu ve mutluluk düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Dikkat çeken diğer bir hususta, araştırmaya katılan bireylerin 90'lı yıllardan önce doğanların, cinsel kimliklerini keşfetme ve kabullenme süreçlerinin daha sancılı geçtiği ve bu süreçte kendilerini dini - manevi anlamda daha fazla sorguladıklarıdır. 90'lı yıllardan sonra dünyaya gelen bireylerin cinsel kimliklerini keşfederken cinsel kimliklerine yönelik dini- manevi sorgulamalarının çok daha az olduğudur.
Özet (Çeviri)
Positive psycholoy can be called as“science of happines”quite simply. Good part of studies on positive psychology shows that to have relegious beliefs and spritual tendencies makes the individual more happy, increases life satisfaction and helps his or her struggle against difficulties. Basic aim of this study is to observe the effects of religious-spiritual attitudes and behaviours on daily life and sexual identity perception of LGBT individuals. Within this framework, 6 LGBT individual (2 gay, 2 lesbian,1 bisexual and 1 transsexual) are interviewed. According to findings obtained from interviews, it is clear that cognisance of sexual identity and following experiences of LGBT individuals also affect their religious-spiritual attitudes dramatically. On the other hand, LGBT individuals get their religious notions generally from traditional short-term religious courses given at mosques at summer holidays. As LGBT individuals who do not believe in a religion, LGBT individuals believe in a religion also uses their own value judgements when ethical references come into question. Besides, carrier peception of LGBT individuals who have religious beliefs is more stronger and their happiness levels are more higher than the others. Lastly, another important findings show that LGBT individuals born before 1990's have much more painful processes about cognisance of and adoption to their sexual identities. These LGBT individuals question themselves in religious-spiritual context. However, LGBT individuals born after 90's have little religious-spitual query when they try to discover their sexual identities.