Yukarıpınarbaşı/Sarıcalar (Konya kuzeyi) yöresi paligorskitli serilerin mineralojik incelenmesi
Mineralogical studies on the series containing palygorskite in the Yukarıpınarbaşı/Sarıcalar (Konya north) region
  1. Tez No: 5861
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
SU1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi YUKARIPINARBAŞ I- SARI ÇALAR (KONYA KUZEYİ) YÖRESİNDEKİ PALİGORSKÎTLÎ SERİLERİN MİNERALOJİK İNCELENMESİ Mustafa YILDIZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yavuz ERKAN 1988, Sayfa: 58 Jüri: prof. Dr. Yavuz ERKAN Doç. Dr. Niyazi GÜNDO?DU Doç. Dr. Ergun GÖKTEN Bu çalışma Konya kuzeyindeki Yukarıpmarbaşı-Sa- rıcalar yöresinde gölsel kireçtaşları içinde bulunan pali- gorskit, sepiyolit minerallerinin oluşumunu birlikte bu lunduğu diğer mineral parajenezlerinin incelenmesini amaç lamaktadır. Neojen sedimanter birimleri kapalı göl havzasında çökelmiştir. X-ışınları ve elektron mikroskop incelemeleri sonucunda birimde kalsit, dolomit, kuvars ve kil mineral lerinin varlığı ortaya konulmuştur. Kil mineralojisi verilerine göre havza kenarından havza ortalarına doğru aşağıdaki mineralojik sıralanma göz lenmiştir. Havza kenarında illit, simektit, Fe-klorit, kaolinit^ havza ortalarında dolomit, sepiyolit, paligorskit. Karbonat minerallerinden kalsit ve dolomit' in hav zadaki bulunuşları, kil minerallerinde olduğu gibi zonlu şekildedir. Havza kenarlarında kalsit, havza içlerinde ise dolomit daha yaygındır. Bununla birlikte dolomitlere yer yer kalsit eşlik eder. Dolomit 'in havza içlerinde yaygın olması dolomit-sepiyolit-paligorskit parajenezi gelişimi ne uygunluk göstermektedir. Sepilolit ve paligorskit' in havzanın orta/derin kesimlerini temsil eden dolomitik kireçtaşlarının çözünme sinden sonra ortamdaki Mg ve Si iyonlarından itibaren oti- jenik olarak oluştuğu düşünülmektedir. ANAHTER KELİMELER : Kil mineralojisi, sepiyolit, paligors kit.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis MINERALOGICAL STUDIES ON THE SERIES CONTAINING PALYGORSKITE IN THE YUKARIPINARBAŞ I /SARICALAR (KONYA NORTH) REGION Mustafa YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Yavuz ERKAN 1988, Page: 58 Jury : Prof. Dr. Yavuz ERKAN Assoc. Prof.Dr. Niyazi GÜNDO?DU Assoc. Prof.Dr. Ergun GÖKTEN The aim of this work is to examine the occurrence of the palygorskite-sepiolite minerals in the lacustrine limestones of the Yukarıpınarbaşı-Sarıcalar (Konya North) and to determine the minerals paragenesis. Neogene sediments were precipitated in the closed lacustine basin. Calcite, dolomite, guartz and clay minerals in the lacustrine limestones were determined by X-ray and electron microscop observations. According to mineralogical observations of clays, the following mineralogical sequence was observed from the edge to the center of the basin: Illite, smectite, Pe-chlorite, kaolinite in the edge of basin and dolomite, sepiolite palygorskite in the center. The distribution and occurdences of calcite and dolomite minerals in the study area are in zonal pozit&on as clay minerals. Abundantly calcite forms in basis-margens while dolomite occures in basin and basin-center. However calcite and dolomite may be seen in basis together. That zonal distribution is an accordance to dolomite- sepiolite palygorskite paragenesis. It has been considered that sepiolite-palygorskite were formed as otigenic from Mg and Si iones after solving limestones in the middle/deep parts of the basin. KEY WORDS : Clay minerals, sepiolite, palygorskite.