Sanal özel ağ servislerinde yedeklilik teknikleri veuygulamaları
Redundancy techniques and applications in virtualprivate network services
  1. Tez No: 608059
  2. Yazar: DİLARA ATBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sanal Özel LANHizmetleri(VPLS),yönetilen bir IP/MPLS ağı üzerinden tek bir köprülü alanda birden fazla sitenin baglantısını destekleyen bir VPN (Sanal özel Ağ-Virtual Private Network) sınıfıdır. VPLS (Sanal Özel Yerel Ağ Servisi-VirtualPrivate LAN Service),müşterilere bir ethernet ara yüzü sunar. Servis sağlayıcıları ve müşteriler için yerel ve geniş alan ağı sınırını basitleştirir. Bir VPLS'deki tüm servisler, konumlarına bakılmaksızın, aynı yerel ağda görülmektedir. VPLS teknolojisinde, VPN temelinde öğrenebilen, tünel kurabilen ve çoğaltabilen yönlendiriciler kullanılır. Bu yönlendiriciler, her birinden herhangibir bağlantıya olanak sağlayan bir tünel ağı ile bağlanmıştır. Kesinti durumlarında servis devamlılığını sağlamak maliyet ve servis devamlılığı açısından oldukça önemli ve gereklidir. Bu tezde VPLS servisleri için yedeklilik yöntemleri test edilmiştir. Dahili geçit protokolü olarak OSPF(Açık ve Kısa Olan Öncelikli Yol-Open Shortest Path First), MPLS(Multi Protocol Label Switching-Çoklu protokol etiket anahtarlama)sinyallenmesi için ise LDP(Etiket dağıtım protokolü-Label Distrubiton Protocol)kullanılmıştır. Kullanılan yedeklilik sistemlerinde konfigurasyon örneklerinin gösterimi için Alcatel cihazları arayüzü tercih edilmiş tir.
Özet (Çeviri)
Virtual Private LAN Services(VPLS)is a class of VPN (VirtualPrivateNetwork) that considers the connection of multiple sites in a bridged network through an IP/MPLS network. VPLS(VirtualPrivateLANService-VirtualPrivateLANService) provides service to customers by using ethernet. This simplifies the local and wide area network boundary for service providers. VPLS is fast and flexible since service bandwidth is not tied to the physical interface. All services in a VPLS seems to be on the same local network, regardless of their location. VPLS technology uses routers that can learn,tunnel and replicate VPN information. These routers are connected by a tunnel network that allows any connection from each. In case of interruption, service continuity is very important interms of cost and service continuity. In this thesis, redundancy techniques are tested for the VPLS service. OSPF(Open and Short Priority Path-Open Shortest Path First)as an interior gateway protocol,LDP(Label management protocol-Label Distribution Protocol) for MPLS(Multiple Protocol Label Switching-Automatic protocol label switching)signaling are used.