Sigorta sektöründe nakit akışları ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişki ve bir uygulama
The relationship between cash flows and stock returns in the insurance industry and an application
- Tez No: 608058
- Danışmanlar: PROF. DR. BATUHAN GÜVEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sigorta sektörü, uzun vadeli fon yaratarak ekonominin gelişimine katkı sağlayan finans sektörü bileşenlerinin en önemlileri arasındadır. Sigorta, finansal sistem ve aynı zamanda sosyal hayat açısından son derece önemli bir noktaya gelmiştir. Sigortacılık faaliyetlerinin gelişmesi sigorta şirketlerinin güçlenmesini sağlamış ve bunun sonucu olarak gelişmiş bir mali yapı ortaya çıkmıştır. Muhtemel risklere karşı birikmiş primler ile ortaya çıkabilecek bu risklerden asgari hasarla etkilenmeyi amaç edinmiş olan sigorta şirketleri, meydana gelen zararları zamanında ve en etkili şekilde çözüme kavuşturmak zorundadırlar. Sigorta şirketleri meydana gelen bu zararları karşılayabilmek için güçlü bir finansal yapıya sahip olmalıdırlar. Finansal yapının güçlü olabilmesi adına da en önemli faktörlerin başında nakit akışı ve bu akışların yönetimi gelmektedir. Sigorta şirketlerinin finansal tabloları incelendiğinde, elde edilen nakit akışları ile hisse senedi getirileri arasında hangi yönde eğilim olduğu önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Çalışmada Türkiye'de yer alan aktif toplamı en büyük beş adet sigorta şirketinin finansal tablolarından alınan veriler panel data yöntemi ile analiz edilerek nakit akışları ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The insurance sector is one of the most important part of the financial sector, which contributes and supports the development of the economy by creating longterm funds. Insurance has became an important point for financial system and social life. Developed insurance activities shows that there are strong insurance companies, this also means that there is an improved financial structure. Insurance firms funds which collected against possible risks and aiming to be affected by these risks with minimum damage are obliged to resolve these damages in a timely and effective manner. Insurance companies must have a strong financial structure to cover these losses. Cash flow and the management of these flows are the most important factors for the financial structure to be strong. When the financial statements of the insurance companies are analysed, the connection between cash flows and the stock returns became an important issue. In this study, the relation between stock returns and cash flows have put forward by analysing data from the financial statements of the five largest insurance companies which have total assets in Turkey.