Estimating infants' age from mothers' infant-directed speech
Annelerin bebeğe yöneltilmiş konuşmalarından bebeklerin yaşlarına dair çıkarım yapma
- Tez No: 608073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE SOLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Konuşmanın özellikleri hem konuşan hem de hitap edilen kişinin özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bebeğe yöneltilmiş konuşma (BYK) farklı yaşlardaki bireylerin bebek ve çocuklara hitap ederken, konuşma biçimlerini nasıl değiştirdiklerine dair iyi bilinen bir örnektir. Yetişkinler yabancı bir dilde olsa dahi BYK'yı tanıyabilmekte ve bu tür konuşma biçiminden konuşmacının niyeti ile ilgili doğru çıkarımlar yapabilmektedir. BYK'nın yöneldiği çocukların yaşlarına göre farklılaştığı göz önüne alınarak, mevcut çalışma yetişkinlerin, annelerin çocuklarına yönelttikleri konuşma kesitlerine dayalı çocukların yaşlarıyla ilgili çıkarımlarını incelemiştir. Değişen seviyelerde İngilizce bilgisine sahip, anadili Türkçe olan katılımcılara İngilizce konuşan annelerin İngilizce doğal konuşma kayıtları dinletilmiştir (N = 186). Katılımcılara seçkisiz olarak orijinal kayıtlar ya da bu kayıtların alçak iletilimli filtrelenmiş versiyonları dinlemiştir. Katılımcılardan iki konuşma kesidini dinledikten sonra, hangi kesidin daha küçük veya daha büyük bir çocuğa hitap ettiğini tahmin etmeleri istenmiştir. Genel olarak, katılımcıların doğru tahminleri şans seviyesinden yüksek olup, performanslarının filtresiz kesitlerde, filtreli kesitlere kıyasla, daha iyi olduğu gözlenmiştir. Katılımcıların performansları ve İngilizce seviyeleri arasında pozitif bir ilişki saptanmış, ayrıca çocuk sahibi olan katılımcıların çocuk sahibi olmayan katılımcılara kıyasla daha iyi performans gösterdikleri gözlenmiştir. Son olarak, katılımcıların doğru tahmin yapma olasılıklarının karşılaştırılan kesitler arasındaki yaş farkı ile pozitif olarak ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, yetişkinlerin BYK'daki yaşa bağlı değişiklikleri algılayabildiklerini ve bu yetilerinin deneyim ve içerikten etkilense dahi, sadece bu faktörlere bağlı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Speech varies depending on the characteristics of the speaker as well as the recipient. Infant-directed speech (IDS) is a well-known example where individuals modify their speech when addressing infants and children. Adults readily identify IDS and infer speakers' intentions from it, even when it is in a foreign language. Given that IDS shows variability depending on the age of the child, the aim of the present study was to investigate whether adults can make estimations regarding the age of the child by listening to IDS directed to children of different ages. Native speakers of Turkish with varying degrees of English knowledge listened to naturalistic speech recordings of English-speaking mothers (N = 186). Participants were randomly assigned to listen, either to the original recordings, or to the low-pass filtered versions. After hearing the two segments, participants were asked to guess which speech segment had addressed a younger or an older child. Overall, participants' guesses were correct above chance level, and performance was better in the non-filtered condition compared to the filtered condition. There was a positive relationship between participants' performance and their English level. Participants who had children performed better than those who didn't have children. Finally, the probability of making accurate estimations was predicted by the age difference between the paired segments. These results suggest that adults are sensitive to age-related cues in IDS. Even though this sensitivity is influenced by experience and content, it does not solely depend on these factors.