A framework for the conservation of Egirdir train station complex and its integration to the city
Eğirdir tren istasyonu kompleksinin korunması ve kent ile entegrasyonu üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 608074
- Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Demiryolları bulunduğu coğrafyayı sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda etkileyen en önemli faktör-lerden bir tanesidir. Demiryollarının kent ve kentli ile temas ettiği noktalar olan istasyon alanları ve çevresi bugün endüstri mirasımızın önemli bir parçasıdır. Anadolu'nun ilk demiryolu olan İzmir-Aydın hattının son istasyonu Eğirdir Tren Garı Kompleksi de bu bağlamda incelenmeye değer önemli bir kültür varlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. 1912 yılında İngilizler tarafından yapımı tamamlanıp işletmeye açılan Eğirdir Tren Garı Kompleksi yaklaşık 400 dö-nüm büyüklüğünde değerli bir alan içerisinde konumlanmaktadır. İstasyon binası, cer binası, hangar, su deposu, misafirhane, sundurma şefliği(eski vagon), postabaşı binası, tuvalet yapısı olmak üzere toplam sekiz yapı ve bir çelik köprü ile kompleks bütünlüğünü korumaktadır. Eğirdir Tren Garı Kompleksinin çalıştırılmasına 2001 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Türkiye Cumhuriyeti ulaştırma politikaları doğrultusunda son verilmesi kararlaştırılmıştır. 2002 yılında taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen ancak yok olmaya terk edilen Eğirdir Tren Garı Kompleksi, 2009 yılında özelleştirme kapsamına alınan 25 istasyondan biridir. 2014 yılında bir kısmı satışa çıkartılan ve 600m2'lik alanı satılan gar kompleksi, yerel halkın eylemleri ile birlikte özelleştirme idaresi başkanlığı tarafından tekrar TCDD'ye iade edilmiştir. Eğirdir Tren İstasyonu Kompleksi gibi kent dışında inşa edilen istasyon komplekslerinin çoğu bugün kentin merkezinde kalmış ve arsa değerleri oldukça yükselmiştir. Bu durum özellikle terk edilmiş istasy-onlar için büyük tehlike arz etmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın ana konusu; 1912 yılında faaliyete geçmiş olan kompleksin, kent ölçeğinden yapı ölçeğine kadar tarihi, sosyal, ekonomik ve politik boyutlarını içeren araştırmaların ve belgeleme çalışmalarının yapılmasının yanında gelecekte de uygulanma ihtimali var olan tehlikeli girişimlere engel teşkil etmek amacıyla, alanın korunması ve yeniden kullanılması için öneriler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Railways are one of the most important factors affecting the geography in social, cultural and economic terms. Station areas and the areas surrounding the stations, where railways come into contact with the city and the citizens, are today an important part of our industrial heritage. The last station of the İzmir-Aydın line, which is the first railway of Anatolia, is Eğirdir Train Station Complex, and it is an important cultural asset worth investigating in this context. The complex, which was constructed and commissioned by the British in 1912, is located in a valuable area of 360.000 m2. The station building maintains its complex integrity with a total of eight buildings, including a station building, cer building, warehouse building, water reservoir, guest house, office (old wagon), bunkhouse, toilet and a steel bridge. In 2001, Eğirdir Train Station Complex was decided to cease operating by Turkish State Railways ac-cordingly with the transportation policies of the Republic of Turkey. The complex, which was registered as immovable cultural property in 2002 but left to disappear, is one of the 25 stations included in the scope of privatization in 2009. The station, some of which was put up for sale in 2014, was returned to Turkish State Railways by the privatization administration, together with the actions of the local people. Most of the Station Complexes built outside the city remain in the center of the city and the land values have increased considerably. This is particularly dangerous for abandoned stations. The main subject of this study is to carry out researches and documentation studies on the historical, social, economic and political dimensions of Eğirdir Railway Station Complex and its surroundings, which started to operate in 1912, from urban to building scale; also to develop recommendations for the conservation and reuse of the area in order to prevent harmful interference.