Suriyeli mültecilerin il ekonomilerine etkisi: Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Kilis örneği
Effect of syrian refugees on provincial economies: Examples of Gaziantep, Hatay, Şanliurfa, Kilis
- Tez No: 608126
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ALTUNDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sosyoloji, Finance, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
2010 yılında Tunus Bölgesinde başlayan ve Ortadoğu da Arap Baharı olarak adlandırılan iç savaş 2011 yılında Suriye Bölgesinde şiddetini arttırmıştır. Yaşanan bu buhran sırasında ülkemiz kapılarını Suriye vatandaşlarına açmıştır. Ülkemize yasal ve yasal olmayan yollardan başlayan mülteci akımında en çok sınır bölgesinde yer alan şehirler etkilenmiştir. Bu şehirlerden olan Gaziantep,Hatay,Şanlıurfa ve Kilis, Suriyelilerle iç içe yaşamaya başlamış ; kültürel, ekonomik ve sağlık gibi çeşitli alanlarda etkileşimlere girmiştir. Halk zamanla Suriye vatandaşlarının iş yeri açmasına tepki göstermeye başlamıştır. Halk üzerinde oluşan Suriye vatandaşlarının vergi ödememesi algısı üzerine Türk Vatandaşların vergileme sürecine bakışları değişmiştir. Çalışmada Gaziantep,Hatay,Şanlıurfa ve Kilis illerinde yüz yüze görüşme yöntemi ile Ekonomik Faaliyetlerle İlgili Sorular ile Vergisel Ödevler ve Devlet Desteklerine yönelik sorular içeren anket soruları esnaflara yöneltilmiştir. Bu illerde Suriyeli Mültecilerin vergileme süreçlerine olan görüşleri de incelenmeye çalışılmıştır. Devlet ve uluslararası kuruluşlar tarafından verilen destekler de ulaşılabilir yasal verilerle çalışmada ele alınmıştır. Araştırmaya katılanların tanımlayıcı özellikleri için frekans ve yüzde analizinden yararlanılmıştır. İller düzeyinde ekonomik faaliyetlerle yönelik sorular ile vergisel ödevler ve Devlet Desteklerine olan soruların cevaplarına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi için SPSS programı ile Crosstabs,One Way ANOVA ve Kruskal Wallis-H testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The civil war, which started in Tunisia in 2010 and is called the Arab Spring in the Middle East, increased its violence in Syria in 2011. During this crisis, our country opened its doors to Syrian citizens. The refugee movement that started legally and illegally in our country has mostly affected the cities in the border region. Gaziantep,Hatay,Şanlıurfa and Kilis, which are among these cities, started to live with Syrians, and have interacted with them in various fields such as cultural, economic and health fields. Over time, the people have began to react to the starting of Syrian citizens' businesses. Upon the perception of the public that Syrian citizens not paying taxes, Turkish citizens' perception of taxation process has changed. In this study, questionnaires including questions related to economic activities, tax assignments and government supports were directed to the tradesmen in the provinces of Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa and Kilis by face-to-face interview method. The views of the Syrian refugees on the taxation processes in these provinces have also been tried to be examined. Supports provided by the state and international organizations have also been discussed in the study with accessible legal data. Frequency and percentage analysis have been used for the descriptive characteristics of the participants. SPSS program and Crosstabs,One Way ANOVA and Kruskal Wallis-H tests have been used to evaluate the opinions about the questions related to economic activities at the provincial level and the answers to the questions related to tax-related duties and State Supports