Kazakistan'ın ulusal güvenlik politikalarının soğuk savaş sonrası dönüşümü
Transformation of Kazakhstan's national security policies after the cold war
- Tez No: 608144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kazakistan yakın tarihte bağımsız bir ülke olmuştur. Bununla birlikte Kazakistan'ın şu anki gelişme seviyesi dikkat çekici bir olgudur. Mevcut literatüre bakmak, Kazakistan'ın ülke bağımsızlaştığında ciddi ekonomik, politik ve sosyal zorluklarla uğraşması gerektiğini göstermeye yardımcı olmaktadır. Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkenin refahını artırma yönünde birbiri ardına ortaya çıkan çeşitli engellere rağmen, Kazakistan'ın ne kadar başardığını her zaman vurgulamaktadır. Bu çalışmada, ülkenin ulusal güvenlik stratejisinin, ulusal güvenlik boyutlarının çoğunluğunun düzenli olarak iyileştirilmesine yönelik olduğu ve gelecekteki uzun vadeli kalkınma için yeni fırsatlar yarattığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan became an independent country not long ago. Nevertheless, its current level of development deserves attention. Looking at the available literature helps to show that Kazakhstan had to deal with serious economic, political and social difficulties when the country became independent. Despite of various barriers, which appeared one after another on the way to better well-being of the country, president Nazarbayev always emphasizes how much Kazakhstan had already achieved. From the research became clear that the national security strategy of the country is directed to regular improvements of the majority of national security dimensions and creates new opportunities for future long-term development.