Göçün olumsuz etkilerine karşı algı yönetiminin kullanılması ve Sakarya'daki mülteci/sığınmacı sorunları tespiti
Using the perception management against the negative effects of migration and the refugee/asylum issues detection in Sakarya
- Tez No: 608156
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye mülteci/sığınmacı gruplar için ev sahibi ve koruyucu bir ülkedir. Mülteci/sığınmacılar kendi ülkelerinde ırkı, dini, milliyeti, sosyal bir gruba üyeliği ve politik düşünceleri nedeniyle baskı görmekten korktukları için başka bir ülkeye sığınma istemektedirler. Bu açıdan ele alındığında göç her zaman olumlu sonuçlar doğurmaz. Bu yüzden potansiyel göçmenleri göç edecekleri ülke hakkında önceden bilgilendirmek gerekmektedir. Bu proje sayıları 3.6 milyonu bulan toplam göçmenin davranış biçimlerini anlamak ve sürecin kontrol edilebilmesi açısından gerekli literatür ile araştırma içermektedir. Algı yönetimi ile bilgi kirliliği giderilebilir ve bilginin doğru biçimde ve doğru araçlar ile kullanılmasıyla göçün olumsuz etkileri azaltılabilir. Bu çalışmada araştırmacı tarafından Sakarya ilindeki sayıları 35 bini bulan toplam mülteci/sığınmacıya yönelik 2019 yılında yapılmış alan araştırması bulguları sunulmaktadır. Sakarya iline göç eden mülteci/sığınmacıların göç koşulları hakkındaki düşüncelerine yer verilmektedir. Bu çalışmada algı yönetiminin göç olgusunu yönlendirebileceği gerçeği bu aşamada bilginin kullanımı ve son olarak da Sakarya ili ile özele indirgenmiş fakat genelliği söz konusu olan mülteci/sığınmacıların sorunları tespiti sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey refugees / asylum seekers to host groups and a protective country. Refugee / asylum-seekers in their own countries, race, religion, nationality, membership in a social group and they seek asylum in another country because they are afraid of being pressured because of their political considerations. From this perspective, migration does not always have positive results. Therefore, it is necessary to inform potential migrants in advance about the country of migration. To understand the behavior of the total number of immigrants with a project number of 3.6 million and literature and research to control the process. Perception management can eliminate information pollution and using the information correctly and with the right tools can reduce the negative effects of migration. This study presents the findings of the field research conducted in 2019 for a total of 35.000 refugees / asylum seekers in Sakarya by the researcher. The opinions of refugees / asylum-seekers who migrated to Sakarya Province on migration conditions are included. The fact that perception management can direct the phenomenon of migration in this study is the use of information at this stage and finally, the problems of the refugees / asylum seekers, who are generally reduced to Sakarya, but which are generally in question.