Innovation in the workplace: The roles of employee's psycap and multidimensional organizational climate on the individual innovation process
İşyerinde inovasyon: Çok boyutlu örgütsel iklimin ve çalışanların psikolojik sermayesinin kişisel inovasyon sürecindeki rolü
  1. Tez No: 608155
  2. Yazar: MUSTAFA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Çok boyutlu örgüt iklimi, psikolojik sermaye, yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkiler dikkate alınarak, bu tez çalışmasında; çok boyutlu örgüt ikliminin, çalışanların yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisini ve çalışanların psikolojik sermayesinin bu ilişkiyi moderatör olarak nasıl yönlendirdiklerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Araştırma, Türkiye'de, hem özel, hem de kamu kuruluşlarında Telekom sektöründe çalışan 432 çalışanla gerçekleştirilmiştir. 360 derece bakış açısıyla örgütleri incelediği ve 17 farklı boyutta çalışanların deneyimlerini değerlendirme fırsatı sunduğu için, bu çalışmada insan ilişkileri, iç süreçler, rasyonel hedefler ve açık sistemler modellerinden oluşan, geniş kapsamlı, çok boyutlu örgüt iklimi ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada yenilikçi iş davranışı ölçeği, başlangıç ve uygulama safhalarına ayrılarak, süreçsel bazda ayrıntılı incelenmesine olanak sağlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, çok boyutlu örgüt iklimi, çalışanın psikolojik sermayesi, çalışanın yenilikçi davranışı arasındaki ilişkileri, başlangıç ve uygulama safhalarını ayrıntılı inceleyerek, olumlu verilere ve katkılara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Considering the associations of multidimensional organizational climate, psychological capital and innovative work behaviour, this thesis tries to investigate the effect of multidimensional organizational climate on individual innovation process and how employee's level of psychological capital moderates this relationship. The research is made with 432 employees who work for Telecommunications sector in Turkey. Comprehensive multidimensional climate model that consists of human relations, rational goal, internal process and open systems model is used, since it offers advantage to able to assess employees' experience over many fundamental dimensions (17 Scales) of climate and since it reviews organizations from 360-degree perspective. Besides, to analyze individual innovation process in depth, this study shows practical usefulness of Innovative work behavior scale by splitting into initiation and implementation stage. It aims to analyze determinants of initiation (opportunity exploration and idea generation) and implementation (idea championing and application) stages of innovative work behavior separately. Results of the study have practical implications about the associations among multidimensional organizational climate, psychological capital of employees and individual innovation process of employees that consists of initiation and implementation stages.