Çevre, ekolojik iktisat ve büyüme
The environment, ecological economics and growth
  1. Tez No: 608195
  2. Yazar: CENGİZ ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KAYMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çalışmanın temel amacı, iktisadi büyümenin, ekolojik bozulma ve sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu analiz yapılırken, yeryüzünde ekolojik bozulmanın ne zaman başladığı ve bu bozulmanın kapitalizmin gelişimiyle yakın ilişkileri de ortaya konulmaktadır. Bu bağlamda kapitalizmin gelişimi ile ekolojik bozulma arasındaki bağlantı, ilk birikim dönemi, birinci sanayi devrimi, ikinci sanayi devrimi bağlamında ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlantı incelenirken, farklı iktisadi okulların, ekoloji problemine nasıl yaklaştıkları da tartışılmaktadır. Bu çerçevede sırasıyla neoklasik iktisadın, Marksizmin, Ekolojik iktisatçıların ve diğer alternatif okulların soruna yaklaşımları ve çözüm önerileri değerlendirilmektedir. Ardından, ekoloji, ekonomik büyüme ve sürdürülebilirlik arasındaki karşılıklı ilişkiler incelenmektedir. Yerleşik neoklasik iktisat ve neoklasik büyüme teorilerinin, 2020'lere gelinirken nasıl bir ekolojik tablo yarattığı gösterilmekte ve iktisadi büyümeye alternatif olarak geliştirilen modellerin nasıl bir ekolojik yol haritası öngördüğü irdelenmektedir. Bu çerçevede yerleşik iktisadın kabulleri ve iktisadi politikalarının yol açtığı gezegenimizin sürdürülebilirliğini tehlikeye atan ekolojik sorunların nasıl çözülebileceğine yönelik alternatif teorilere yer verilmektedir. Sonuç olarak mevcut iktisadi büyüme tercihleri, yerleşik iktisadi kabuller ve politikalar ile ekolojik bozulmanın geriletilemeyeceği anlaşılmaktadır. Küresel ısınma ve iklim değişikliği her geçen gün daha da derinleşen problemler olmaya devam etmektedir. ABD Başkanı Trump'ın Paris İklim Sözleşmesi'nden çekileceğini açıklaması, bazı ülkelerin çevresel sorunlara ilişkin çelişkili ya da negatif tutumları, gelecek kuşakların sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. Yerleşik iktisadi paradigma ve dünyanın geleceği üzerinde belirleyici güce sahip olan aktörlerin politikaları değişmedikçe, ekolojik bozulmayı azaltmak ya da engellemenin kolay olmayacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the effects of economic growth on ecological degradation and sustainability. In this analysis, when the ecological degradation begins and the close relations of this degradation with the development of capitalism are revealed. In this context, the connection between the development of capitalism and ecological degradation is evaluated in detail during the age of primitive accumulation period, the first industrial revolution and the second industrial revolution respectively. When examining this connection, how different economic schools approach ecological problems is discussed separately. In this framework, the approaches of neoclassical economics, Marxism, ecological economists and other alternative schools to the ecological problems and their solutions are evaluated. Then, the interrelations between ecology, economic growth and sustainability are examined. It is shown how the neoclassical economics and neoclassical growth theories create ecological problems in the 2020s and how the models developed as an alternative to economic growth predict an ecological roadmap. In this framework, alternative theories are given which focuses to overcome the ecological problems that endanger the sustainability of our planet caused by economic policies legitimized by neoclassical economics. As a result, it is understood that ecological degradation cannot be regressed with current economic growth preferences which stems from neoclassical economics. Global warming and climate change continue to be deepening problems. US President Trump's announcement that he will withdraw from the Paris Climate Agreement and some countries' contradictory or negative attitudes towards environmental issues jeopardize the sustainability of future generations. It is understood that it will not be easy to reduce or prevent ecological degradation unless the policies of the established economic paradigm and actors, who have decisive power over the future of the world, change.