Tersine göç olgusunun nedenleri üzerine bir araştırma
A research on the causes of reverse migration
- Tez No: 608194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TUFAN EMİNİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Göç; siyasal, kültürel, sosyal, ekonomik nedenleri ve neticeleri olan bir olgudur. İç göç ise ülke sınırları kapsamında bir yerden başka bir yere olan nüfus hareketleridir. Hem kentlerdeki itici etmenlerin çoğalması hem kırsal bölgelerin yeni çekim merkezleri haline gelmeye başlaması, son yıllarda tersine göç olgusunu önemli bir hale getirmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de kentten köye göç olgusunun, nedenleri ve sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmada tersine göçün toplumsal değişimlerin ve çevresel faktörlerin bir sonucu olduğuna dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that has political, cultural, social, economic, consequences and consequences. On the other hand, internal migration is population movements that are from one place to another within the borders of country. Both the increase of negative factors in the urban areas and the transformation of rural areas into new attraction spaces have made reverse migration an important subject. In this study, causes and results of the urban-rural migration phenomena were evaluated. The significant result of study was that that the urban-rural migration stemmed from social changes and enviromental factor and taking part in Turkey.