Sürdürülebilir kalkınma anlayışı kapsamında döngüsel ekonomi modeli atık yönetimi sıfır atık: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Circular economy model within the scope of sustainable development waste management zero waste: Ankara Metropolitan Municipality example
  1. Tez No: 739217
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma anlayışı, son zamanlarda önemli bir paradigma değişimini hayata geçirmiştir. Yeni kalkınma anlayışı, sınırsız büyümenin aksine büyümenin sınırlarını ortaya koymuştur. İktisadi büyüme ve kalkınmanın ekonomik, kültürel, ekolojik, mekânsal, çevre ve doğal kaynakları, sosyal boyutları dikkate alan bir ekonomik model arayışı başat vermiştir. Gezegen sınırlarını aşmama olgusu paradigmayı evrimleştirmiştir. Dünya genelinde, fordizmin yarattığı sorunlar, hızla yükselen sanayileşme ve büyüme yarışı, nüfus artışı, kentleşme, küreselleşme ağının genişlemesi, üretim ve tüketim kalıplarında değişimler çoklu kriz çağını yaratmıştır. Bu çağda yaşanan krizler, ekolojik dengeleri bozmuş, çevre ve doğal kaynaklar üzerine baskıları arttırmış, dünyayı ve insanlığı ciddi bir atık sorunu ile karşı karşıya bırakmıştır. Sürdürülebilir kalkınma, çevre ekonomisi ve döngüsel ekonomi ile bu sorunlara yanıt aranmıştır. Avrupa Birliği (AB)'nin yeni ekonomik modeli olarak benimsenen“Döngüsel Ekonomi Modeli”çerçevesinde atıkların önlenmesi, geri dönüşüm ve geri kazanıma yönelik önemli hedefler, tedbir ve süreçler öne sürülmüştür. Avrupa Komisyonu tarafından 2015 yılında“Döngüsel Ekonomi Paketi”kabul edilmiş, sürdürülebilir kalkınma anlayışı temelinde atıkların azaltılması, geri dönüşüm oranlarının artması, yeşil kamu alımlarına destek sağlanması, ürün tasarımlarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, AB'nin ve Türkiye'nin döngüsel ekonomi modeli çerçevesinde atık yönetim politikalarını incelemek, atık ekonomisinin boyutunun analizini yapmak, çevre politikaları çerçevesinde atık yönetiminin etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda Ankara ilinin atık yönetimi ve atık ekonomisinin boyutları irdelenerek analiz edilmektedir. Çalışmada ayrıca Türkiye'nin ve Ankara'nın konumu, döngüsel ekonomiye yönelik projeleri ve hedefleri de bulunmaktadır. Ancak AB'nin döngüsellik amacına yönelik uyum düzeyi ve gelişmesinin çok yavaş olduğu görülmektedir. Yerel yönetimler, atık yönetim politikaları çerçevesinde ekonomik çıktı üretme potansiyelinden şimdiki konumuna göre daha uzak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The understanding of sustainability and sustainable development has recently undergone a significant paradigm shift. The new understanding of development has revealed the limits of growth as opposed to unlimited growth. The search for an economic model that takes into account the economic, cultural, ecological, spatial, environmental and natural resources, social dimensions of economic growth and development has been dominant. The phenomenon of not crossing planetary boundaries has evolved the paradigm. Throughout the world, the problems created by Fordism, the rapidly rising industrialization and growth race, population growth, urbanization, the expansion of the globalization network, changes in production and consumption patterns have created a very crisis era. The crises experienced in this age have disrupted the ecological balances, increased the pressures on the environment and natural resources, and left them with a serious waste problem. Sustainable development, environmental economy and circular economy have sought answers to these problems. Prevention of waste within the framework of the“Circular Economy Model”adopted as the new economic model of the European Union (EU), important targets, measures and processes for recycling and recovery have been put forward. The“Circular Economy Package”was adopted by the European Commission in 2015, reducing wastes on the basis of sustainable development understanding, increasing recycling rates, providing support for green public procurement, product designs are intended to be developed. The aim of this study is to examine the waste management policies of the EU and Turkey within the framework of the circular economy model to analyze the size of the waste economy, to reveal the effects of waste management within the framework of environmental policies. In this context, the dimensions of waste management and waste economy of Ankara are examined and analyzed. The study also includes the position of Turkey and Ankara, projects and targets for the circular economy. However, it is seen that the level of adaptation and development towards the EU's aim of circularity is very slow. Local governments show that they are further away from the potential to produce economic output within the framework of waste management policies than their current position.