Investigation of 8th grade students' science achievement in Turkey: Results from monitoring and evaluating academic skills study (ABIDE) 2016
Akademik becerilerin izlenmesi ve değerlendirilmesi çalışması (ABİDE) 2016 sonuçlarına göre Türkiye'deki 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri başarısının incelenmesi
- Tez No: 608197
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Çalışması (ABIDE) 2016 ile öğrencilerin fen bilimleri başarı testi puanları ve öğrenci anketi verilerini kullanarak, Türkiye'deki ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri başarı puanları ile tutumsal yapı ölçüleri (fen dersine yönelik öz yeterlik, fen dersine ilgi) ve demografik özellikler (okul türü, annenin ve babanın eğitim düzeyi) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Veriler Millî Eğitim Bakanlığı, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünden teslim alınmıştır. Çalışmanın örneklemini ABIDE çalışmasına katılan 3888 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışma, ilişkisel (korelasyonel) bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Betimsel analiz sonuçlarına göre, öğrencilerin fen bilimleri başarı puan ortalamasının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Yapılan tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonucunda, öğrencilerin fen bilimleri başarı puanlarının okul türü, annenin ve babanın eğitim düzeyine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çoklu regresyon analizinin sonucuna göre devlet okulu yerine özel okulda eğitim görmek, annenin ve babanın eğitim düzeyi, fen dersine ilgi ve fen dersine yönelik öz yeterliğin, öğrencilerin fen bilimleri başarı puanını tahmin etmede anlamlı ve pozitif yordayıcıları olduğu görülmüştür. Ek olarak, babanın eğitim düzeyinin fen bilimleri başarı puanının en iyi yodayıcısı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship among attitudinal constructs (interest in science lesson and self-efficacy toward science), demographics (school type, mothers' and fathers' level of education), and the 8th grade students' science achievement. To this end, students' science achievement score and student questionnaire through Monitoring and Evaluating Academic Skills Study (ABIDE) 2016 which is carried out by Republic of Turkey Ministry of National Education were used to examine this relationship. Data were received from General Directorate of Measurement, Assessment and Examination Services. The sample of the study is 3888 8th grade students who participated in ABIDE 2016. This study was designed as a correlational research. According to the results of descriptive statistics, it was found that the mean value of students' science achievement scores was in the medium level. The results of the one- way ANOVA revealed that students' science achievement scores significantly differentiated with respect to their school types and mothers' and fathers' level of education. Furthermore, the results of multiple regression analysis showed that students studying at a private secondary school instead of a public secondary school, mothers' and fathers' level of education, interest in science lesson and self-efficacy toward science significantly and positively contributed to the prediction of students' science achievement scores. Additionally, the fathers' level of education appeared as the best predictor of science achievement.