Political opposition against the French rule in mandate Syria: 1920-1946
Suriye'de Fransız manda yönetimine karşı siyasi mücadele: 1920-1946
- Tez No: 608201
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma 1920-1946 arasında Suriye'de Fransız manda yönetimine karşı milliyetçi hareketleri analiz etmektedir. Çalışma, Arap Milliyetçiliğinin gelişiminden sonraki katkısı ve Arap Milliyetçiliğinin temsilcisi olarak siyasi partileri, Suriye siyasi gelişiminin temel karakteristiğini analiz etmekte ayrıca Suriye siyasi gelişiminde siyasi ileri gelenlerde ki değişiklikler ve süreklilikleri de göstermektedir. Bu tezin temel argümanı; Fransız manda yönetimine karşı mücadele boyunca müesseseleşme ve yapıların oluşumunda siyasi partiler temel örgütlenme aracıdır. Bu tezin varsayımı; bir ülkede ki siyasi sistemi anlamanın temel anahtarı siyasi örgütlenmelerdir ve bu nedenle çalışma boyunca Suriye'de siyasi sistemdeki en önemli etken olarak siyasi örgütlenmeler incelenmiştir. Fransız manda yönetiminin Suriye'de bıraktığı kalıtım-miras vurgulanmakta ve siyasal örgütlenmelerin oluşumlarında her zaman tutarlı bir söylem yaratmadıklarının altı çizilmekte fakat milli, siyasal, bağımsızlık ve egemenlik meselesinde emperyalizm ve kolonyal güçlere karşı birlik-dayanışma gösterdiklerinin altı çizilmektedir. Kısacası, Osmanlı idaresinden Fransız yönetimine süreklilik ve siyasi dönüşümler şehirli ileri gelenler, düşünce yapısı – Arapçılık, Arap Milliyetçiliği – ve siyasi müesseseler Suriye'de devrimsel nitelikte bir süreci göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the French mandate period in Syria and the nationalist movement against the mandate between 1920-1946 is analyzed. This thesis aims to show that the main characteristic of the Syrian political developments - political parties as representation of Arab nationalism and contribution after the development of Arab nationalism and also show that the changes and continuities in politics of notables in Syrian political development. This thesis argument that political parties as the main organization through which the resistance the French rule has been institutionalized and materialized. The thesis assumption is that political parties are the key to understand the political system in a country and then through the thesis examine political parties as the most crucial element of the political system in Syria. The thesis emphasized that the French mandate system has left legacy in Syria and underline that political parties were - while creating – not always a coherent voice but emphasize on national political and independence and issue of sovereignity and unity against the colonial power – anti imperialism. In all, this thesis conclude that the continuities and the political transformation from the Ottoman period to the mandate in terms of urban classes, ideologies –Arabism and Arab nationalism- and political institutionalization show the revolutionary period for Syria.