French policy of Ottoman Syria during the Third Republic Era, 1870-1924
Üçüncü Cumhuriyet Dönemi Fransızların Osmanlı Suriyesi politikası, 1870-1924
- Tez No: 670369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM VEHBİ BAYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma 1870-1924 arasında Üçüncü Cumhuriyet Dönemi boyunca Fransızların Osmanlı Suriye'si Politikası analiz edilmektedir. Çalışma, Birinci Dünya savaşı öncesi ve sonrası, Fransa'nın Osmanlı Suriye'si politikasında üzerindeki temel değişim ve karakterler gösterilecektir. Bu tez, Fransa'nın savaş sonrası Suriye politikasının, savaş öncesi Hristiyanların geleneksel koruyuculuğu, Osmanlı Devletine ve Suriye eyaletine yapılan büyük çaplı ekonomik yaptırımlar, Fransızların Levant olarak adlandırdığı Suriye ve Lübnan'a Medeniyet getirme misyonu ve Fransa-Prusya savaşı sonrası tehlikede olan onur ve prestijini tekrardan kurma misyonunla alakalıydı. Bu tez yine, Fransa'nın Suriye'ye uzanan kolonyal faaliyetlerinin Üçüncü Cumhuriyet Döneminde Kolonyal Parti adı verilen siyasi örgütlenmeler tarafından şekillendiğini altını çizmektedir. Sonuç olarak tez, Suriye'de Fransız Mandasına karşı 1920 ve 1924 yılları arasında siyasi ve kitlesel bir bir mücadele olduğunu ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the French policy towards Ottoman Syria during the Third Republic Era between 1870-1924 is analysed. This thesis aims to demonstrate the main characteristics of pre and the post-war expectation of France over Ottoman Syria after the break-out of World War I. This thesis focuses on that the post-war expectations of France related to the Ottoman Empire and province of Syria based on its position as the traditional protector of Christians as well as the large-scale economic investment in the Ottoman Empire, France's mission of bringing civilization to Levant and an attempt to reinstate France's prestige and honour were at stake after the defeat of Franco-Prussian War in 1870 were also played a significant role. This thesis emphasized that, with the establishing of Third Republic, France started colonial expansion under the Third Republic extending to Syria. The argument here is that the Parti Colonial was one of the most crucial elements of the French political system leading to the occupation of Mandate system in Syria. The thesis concludes that there was political and public mass opposition against the French Mandate in Syria between the years 1920-1924.