An interaction matrix of BTB domain-containing transcription factors
BTB domaın içeren transkripsiyon faktörlerinin etkileşim matriksi
- Tez No: 608240
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BATU ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
BTB protein bölgesi, ökaryotlarda bulunan bir proten-protein etkileşim birimidir. Geniş bir etkileşim alanına sahip, ayırt edici bir üç boyutlu yapıdadır. Dıştaki amino asitleri çok çeşitlilik göstermekle birlikte; dimerizasyon, oligomerleşme ve NCOR SMRT gibi eşbaskılayıcılarla etkileşim işlevlerine sahip olabilir. BTB sahibi transkripsiyon faktörleri çok çeşitlidir ve bağışıklık sistemi gelişiminden hücre döngüsü kontrolüne kadar bir çok süreçte rol alırlar. Bu işlevleri tam olarak anlamak için, söz konusu proteinlerin etkileşim ağlarının gösterilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, çeşitli BTB bölgesi içeren transkripsiyon faktörleri ve onların etkileşim ağlarını, in vivo ve in vitro ortamlarda yüzey plazmon rezonansı (SPR) ve flörosan ikili-hibriti (F2H) yöntemlerini içeren, özel ve sistematik deneyler geliştirmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda BTB protein bölgelerinin kendi içlerinde ve diğer farklı BTB bölgeleriyle gerçekleştirdikleri dimerizasyon matrisini oluşturduk.
Özet (Çeviri)
The BTB domain is a protein-protein interaction unit found in eukaryotes. It forms a distinct multimeric structure with a large interaction surface. The exposed residues of each monomer are highly variable and can allow dimerization, oligomerization, and interactions with several other proteins such as NCOR and SMRT corepressors. BTB-containing transcription factors are diverse and control various physiological processes ranging from immune system development to cell cycle regulation. To understand the structural basis of these functions, we assessed the interaction networks of these proteins. In this study, we developed specific and systematic assays to screen the interactions between various BTB domain-containing transcription factors and their interaction partners in vitro and in vivo, using surface plasmon resonance (SPR) and fluorescent two-hybrid (F2H) assays. We constructed a homo- and hetero-dimerization matrix of several BTB domains of interest.