Duygu-biliş etkileşim ölçeği'nin geliştirilmesi ve duygu bilişin üniversite öğrencilerinde cinsiyet, yaş ve bölüm açısından incelenmesi
Construction of an emotion cognition interaction scale and study its administration results in gender, age, and the department of the university students attend
  1. Tez No: 221527
  2. Yazar: AYŞE ZEYNEP IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın amacı, Marmara Üniversitesi öğrencilerinin duygu-biliş etkileşim yeteneklerinin cinsiyet, yaş ve okudukları alan değişkenleri ile ilişkilerini incelemek ve bunu yapabilmek için bir Duygu Biliş Etkileşim Ölçeği geliştirmektir. Ölçek, Mayer ve Salovey' (1997, s.11) in duygusal zekâ tanımı teorik temelinde, 453 Marmara Üniversite öğrencisi üzerinde uygulanarak geliştirilmiştir.Yapılan geçerlik ve güvenirlik çalışması sonucunda, 176 maddelik ölçek, dört kademeli iç-tutarlılık analizleri sonucunda, 109 maddeye indirgenmiştir. Güvenirlik analizleri sonucunda, ölçeğin iç tutarlılık katsayıları oldukça yüksek (Guttman split-half=.586; Spearman=.923) bulunmuştur.Yapılan faktör analizi sonucunda, 5 madde daha elenmiş, böylece ölçek 104 maddeye indirgenmiştir. Ayrıca analiz sonucunda, ölçek 9 alt boyuttan oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out if there are any relations between the emotion-cognition interaction abilities of Marmara University students and their gender, age, and the Department they attend, and in order to do this to develope an emotion ?cognition scale. The scale was ased on Mayer and,Salovey?(1997,s.11)in definition and conseptualization of emotional intelligence and it is conducted on 453 Marmara University students.Reliability and validity estimates resulted in reducing the items from176 to 109. Reliability analysis shows in Guttman split-half: 0,586 and Spearman: 0.923. Factor analysis estimations also resulted in reducing the number of items to 104, and the scale consists of nine sub-scales.