Graphene textile smart clothing for wearable cardiac monitoring
Giyilebilir kardiyovasküler takip için grafen tekstil tabanlı akıllı giysi
  1. Tez No: 608245
  2. Yazar: GİZEM ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Wearable electronics is a rapidly growing field that recently started to introduce successful commercial products into the consumer electronics market. Employment of biopotential signals in wearable systems as either biofeedbacks or control commands are expected to revolutionize many technologies including point of care health monitoring systems, rehabilitation devices, human computer/machine interfaces (HCI/HMIs), and brain–computer interfaces (BCIs). Since electrodes are regarded as a decisive part of such products, they have been studied for almost a decade now, resulting in the emergence of textile electrodes. This study reports on the synthesis and application of graphene nano textiles for the development of wearable electrocardiography (ECG) sensors for personalized health monitoring applications. In this study, we show for the first time that the electrocardiogram was successfully obtained with graphene textiles placed on a single arm. The use of only one elastic armband, and an“all-textile-approach”facilitates seamless heart monitoring with maximum comfort to the wearer. The functionality of graphene textiles produced using dip coating and stencil printing techniques has been demonstrated by the non-invasive measurement of ECG signals, up to 98% excellent correlation with conventional pre-gelled, wet, silver/silver chloride (Ag / AgCl) electrodes. Heart rate has been successfully determined with ECG signals obtained in different situations. The system-level integration and holistic design approach presented here will be effective for developing the latest technology in wearable heart monitoring devices.
Özet (Çeviri)
Giyilebilir elektronik, son zamanlarda tüketici elektroniği pazarına başarılı ticari ürünler sunmaya başlayan hızla büyüyen bir alandır. Biyogeribildirim veya kontrol komutları gibi giyilebilir sistemlerde biyopotansiyel sinyallerin istihdam edilmesinin, bakım noktası sağlık izleme sistemleri, rehabilitasyon cihazları, insan-bilgisayar / makine arayüzleri (HCI / HMI'ler) ve beyin-bilgisayar arayüzleri (BCI'ler) dahil olmak üzere birçok teknolojide devrim yaratması beklenmektedir. Elektrotlar bu tür ürünlerin belirleyici bir parçası olarak görüldüğünden, neredeyse on yıldır incelenmiş ve tekstil elektrotlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışma, kişiselleştirilmiş sağlık izleme uygulamaları için giyilebilir elektrokardiyografi (EKG) sensörlerinin geliştirilmesi için grafen nanotekstillerin sentezi ve uygulaması hakkında rapor vermektedir. Bu çalışmada ilk kez elektrokardiyogramın tek bir kola yerleştirilen grafen tekstillerle başarılı bir şekilde elde edildiğini gösterdik. Sadece bir elastik kol bandı ve“tüm tekstil yaklaşımı”kullanımı, kullanıcının kesintisiz kalp izleme sağlamasını kolaylaştırır. Daldırma kaplama ve şablon baskı teknikleri kullanılarak üretilen grafen tekstillerinin işlevselliği, EKG sinyallerinin invaziv olmayan ölçümü, geleneksel ön jelleşmiş, ıslak, gümüş / gümüş-klorür (Ag / AgCl) ile grafen elektrotlatr karşılaştırıldığında % 98'e kadar mükemmel korelasyon ile gösterilmiştir. Farklı durumlarda güçlü bir şekilde elde edilen EKG sinyalleriyle kalp atış hızı oranları başarıyla belirlenmiştir. Burada sunulan sistem düzeyinde entegrasyon ve bütünsel tasarım yaklaşımı, giyilebilir kalp izleme cihazlarında en son teknolojinin geliştirilmesinde etkili olacaktır.