Grafen/metal-metal oksit nanokompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of graphene-metal/metal oxide nanocomposites
- Tez No: 608249
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma kapsamında grafen, Fe3O4 ve Ag içeren iki (rGO/Fe3O4) ve üç (rGO/Ag/Fe3O4) bileşenli nanokompozitler sentezlenmiştir. Nanokompozitlerin sentezi için birlikte çöktürme ve solvotermal yöntemleri kullanılmıştır. Bileşenlerin kütlesel oranları belirenen miktarlarda değiştirilerek (Ag; 0.25-4, Fe tuzları; 1-16) elde edilen nanokompozitler UV-vis, FTIR, SEM ve TEM analizleriyle karakterize edilmiştir. Bu yapıların süperkapasitör uygulamaları için elektrokimyasal özelikleri incelenmiş, nanokompozit bileşenlerinin türü ve bileşen oranlarının enerji depolama kapasitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Sentezlenen nanokompozitlerin elektrokimyasal özelikleri döngüsel voltametri, galvonastatik şarj deşarj ve elektrokimyasal empedans ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda en yüksek kapasitansa sahip kompozitin birlikte çöktürme yöntemi ile sentezlenmiş olan indirgenmiş grafen/demiroksit/gümüş (rGO1Ag0.5Fe16) üçlü yapısı olduğu belirlenmiştir. Bu nanokompozitin spesifik kapasitansı 5 mV/s tarama hzında 843,65 F/g olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgulardan üçlü nanokompozit yapısının bileşenler arası sinerji nedeni ile kendisini oluşturan saf bileşenlere ve ikili nanokompozitlere göre daha yüksek elektrokimyasal performans sergilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, graphene, Fe3O4 and Ag containing two (rGO/Fe3O4) and three (rGO/Ag /Fe3O4) components nanocomposites were synthesized. Co-precipitation and solvothermal methods was used for the synthesis of nanocomposites. The structural properties of the nanocomposites obtained by changing the mass ratios of the components (Ag; 0.25-4, Fe salts; 1-16) in the certain ratios were characterized by UV-vis, FTIR, SEM and TEM analysis. The electrochemical properties of these structures for supercapacitor applications were investigated and the effects of type and component ratios of nanocomposite components energy storage capacity were investigated. Electrochemical properties of synthesized nanocomposites were analyzed by cyclic voltammetry, galvanostatic charge discharge and electrochemical impedance analysis. As a result of the measurements, it was observed that the composite having the highest specific capacitance was reduced graphene/iron oxide/silver (rGO1Ag0.5Fe16) triple structure synthesized by co-precipitation method. The specific capacitance of this nanocomposite was found to be 843,65 F/g at the scan rate of 5 mV/s. It is concluded that triple nanocomposite structure exhibits higher electrochemical performance compared to its pure components and dual nanocomposites due to the synergy between the components.