GÖLLER BÖLGESİNDE ÜRETİLEN ÇİĞ İNEK SÜTLERİNİN BAZI KALİTE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ
DETERMINATION OF SOME QUALITY PROPERTIES OF RAW COW MILK PRODUCED IN GÖLLER REGİON
- Tez No: 608251
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında Göller Bölgesinde üretilen çiğ inek sütlerinin bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi, çiğ süt kalitesinin artırılması için mevcut durumun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Ülkemizde 2017 yılından itibaren Ulusal Süt Konseyi çiğ süt taban fiyatı ile birlikte çiğ inek sütünün sahip olması gereken en düşük yağ ve protein oranını da açıklamıştır. Bu çalışmada, Göller Bölgesinde yer alan 5 ilden toplam 10 adet süt toplama merkezinden, her ay 2 defa rastgele tarihlerde 12 ay boyunca, toplanan çiğ süt örneklerinde yağ, yağsız kuru madde, protein, su, pH, alkol testi, titrasyon asitliği, antibiyotik var/yok testi, toplam bakteri ve somatik hücre sayısı analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada, 12 aylık sürede toplamda 240 çiğ süt örneğinin her birinde 13 adet analiz olmak üzere toplamda 3120 analiz gerçekleştirilmiştir. Çiğ süt örneklerinin hiçbirinde antibiyotik kalıntısına rastlanılmamıştır. Burdur ilinde üretilen sütlerin pH, alkol testi ve titrasyon asitliği analizlerine bakılarak bölgedeki diğer illere göre asitlik olarak daha kaliteli olduğu tespit edilmiştir. Yağ, yağsız kurumadde ve protein değerlerinin toplamına bakıldığında ise Afyon ilinde üretilen sütlerin diğer illere göre daha yüksek toplam değerlere ulaştığı ve sahip olduğu tespit edilmiştir. Isparta ilinde bulunan merkezi sağım sistemi ile çiftlik olarak süt üreten ve ürettiği sütler direk olarak soğutma tankına giren soğutma merkezi çiğ süt örneklerinin yıl boyunca ortalama toplam bakteri sayısı diğer toplama merkezlerine göre daha düşük tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine some quality characteristics of raw cow milk produced in Göller Region and to reveal the current situation in order to improve raw milk quality. Since 2017, the National Milk Council has announced the lowest milk and protein content of raw milk, as well as the base price of raw milk. In this study, fat, lean dry matter, protein, water, pH, alcohol test, titration acidity, antibiotic presence / absence test, total bacterial and somatic cell number analyzes were performed in raw milk samples collected from 10 milk collection centers from 5 provinces, for 12 months on random dates twice each month, in the Göller Region. In this study, a total of 3120 analyzes were performed, including 13 analyzes in each of 240 raw milk samples. Antibiotic residues were not found in any of the raw milk samples. According to the pH, alcohol test and titration acidity analyzes of the milk produced in Burdur province, it was determined that the milk quality was higher than other provinces in the region. When the sum of fat, fat-free dry matter and protein values are examined, it is found that the milk produced in Afyon province has higher total values and has higher values than other provinces. With the central milking system in Isparta province, the average total number of bacteria of the cooling center raw milk samples, which produce milk as a farm and enter directly into the cooling tank, was found to be lower than other collection centers.