Logaritmik Güç Detektörü Tasarımı
Logarithmic Power Detector Design
- Tez No: 608253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERKMEN, DOÇ. DR. HAKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kablosuz haberleşme sistemlerinin gelişimiyle birlikte RF güç detektörleri birçok RF tümleşik devrede kullanılmaktadır. RF verici sistemlerde çıkış gücünün kontrolünü sağlayan bu bileşenler RF alıcı sistemlerde ise RSSI değerinin ölçümünü sağlayarak yükseltecin kazancının ayarlanmasını sağlamaktadır. Bu sistemlerde, RF güç yükseltecinin (PA) veya düşük gürültülü yükseltecin (LNA) çıkışı, yönlü kuplör ile güç detektörünün girişine verilmektedir. Güç detektörü girişine uygulanan bu RF işaret, logaritmik transfer fonksiyonu üzerinden analog DC bir çıkış gerilimine dönüştürülmektedir. Çıkışta elde edilen DC gerilim değeri, girişe uygulanan RF sinyalin güç seviyesine bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmada, V/UHF frekans bandında (30-512 MHz) çalışan logaritmik güç detektörü tasarımı yapılmıştır. Mimari, kaskat bağlı sınırlayıcı yükselteçler, doğrultucular ve gerilim toplayıcı devrelerden oluşmaktadır. Dinamik aralığı artırmak için 4 katmanlı detektör mimarisi tasarlanmıştır. Tasarım, UMC 65 nm CMOS teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Giriş besleme voltajı 1.2 VDC iken çektiği akım değeri 46.7 mA'dir. Düşük güç harcayan bu devre, SDLA mimarisi kullanılarak tasarlanmıştır ve 60 dB'nin üzerinde dinamik aralık değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advent of the wireless systems, RF power detectors are being used in many RF / millimeter wave integrated circuits. They are critical components in RF transmitters for transmit power control and also have a key role on the RF receivers to measure received signal strength to adjust the amplifier gain. In these blocks, usually RF power amplifier or low noise amplifier's output power signal is an input to the power detector. The input power of the RF power detector circuit is converted to an analog DC output voltage via logarithmic transfer function in order to achieve a linear-in-dB input-output characteristic and the DC output voltage value indicates the power level of the input signal. In this work, a logarithmic power detection circuit is designed for V/UHF frequency band (30-512 MHz). The architecture of power detector is composed of cascaded limiting amplifiers, rectifiers and voltage summing circuits, respectively. To achieve extended dynamic range, outputs of four separate detector stages are summed. The power detector is designed and simulated in UMC 65 nm CMOS technology and consumes 46.7 mA from 1.2 VDC supply. The low power circuit is designed using SDLA method and has a dynamic range wider than 60 dB.