Kolon kanserli hastaların oksijen tüketimi, solunum kas kuvveti, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitelerinin sağlıklı kişiler ile karşılaştırılması
Comparison of oxygen consumption, respiratory muscle strength, physical function and quality of life of patients with colon cancer with healthy persons
  1. Tez No: 608293
  2. Yazar: MEHMET FATİH SANVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kolorektal kanser ve/veya uygulanan tedavilerin sağkalan bireyler üzerinde kısa ve uzun dönem etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle kolorektal kanserli bireylerde kardiyorespiratuar uygunluk, solunum kas fonksiyonu, fiziksel fonksiyon, yorgunluk algısı ve yaşam kalitesi etkilenebilir. Çalışmanın amacı kolorektal kanserli bireylerde maksimal oksijen tüketimini, solunum kas kuvveti ve enduransını, fiziksel fonksiyonu, yorgunluk ve yaşam kalitesini sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktı. Çalışmaya 20 kolorektal kanserli hasta ile cinsiyet ve yaş olarak uyumlu 20 sağlıklı birey katıldı. Bireylerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Fiziksel aktivite seviyesinin değerlendirilmesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanıldı. Solunum kas kuvveti ağız içi basınç ölçümü (maksimal inspiratuar basınç-MIP ve maksimal ekspiratuar basınç-MEP) ve solunum kas enduransı değerlendirildi. Maksimal oksijen tüketimi ölçümü için Modifiye Bruce Protokolü ile Kardiyopulmoner Egzersiz Testi (KPET) yapıldı. Yaşam kalitesi EORTC-QLQ-C30 ve EORTC-QLQ-CR29 anketleri ile, yorgunluk ise Kısa Yorgunluk Sorgulaması Anketi ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) toplam puanı ve yürüme skoru kolorektal kanserli bireylerde daha fazlaydı (p0,05). Kolorektal kanserli bireylerde EORTC-QLQ-C30 fonksiyonel durum alt başlıklarında en iyi skor rol performansta, en düşük skor emosyonel durumda bulundu. Semptom alt başlıklarında en fazla etkilenim yorgunlukta, en az etkilenim bulantı ve kusmada görüldü.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer and/or treatments have short- and long-term effects on survivors. Therefore, cardiorespiratory fitness, respiratory muscle function, physical function, fatigue perception and quality of life may be affected in patients with colorectal cancer. The aim of the study was to evaluate maximal oxygen consumption, respiratory muscle strength and endurance, physical function, fatigue and quality of life in patients with colorectal cancer and to compare it with healthy individuals. Twenty patients with colorectal cancer and 20 age and sex-matched healthy subjects were included in the study. Physical and demographic characteristics of individuals were recorded. The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to assess the level of physical activity. Respiratory muscle strength was evolvated using mouth pressure device (maximal inspiratory pressure-MIP and maximal expiratory pressure-MEP) and respiratory muscle endurance were evaluated. Cardiopulmonary Exercise Test (CPET) was performed with Modified Bruce Protocol for maximal oxygen consumption. Quality of life was assessed by EORTC-QLQ-C30 and EORTC-QLQ-CR29 questionnaires, and fatigue was assessed by Brief Fatigue Questionnaire. At the end of the study, (IPAQ) total and walking scores were higher in patients with colorectal cancer (p 0.05). In patients with colorectal cancer EORTC-QLQ-C30 had the best score in role performance and the lowest score in emotional status in the functional status subheadings. In the subheadings of symptoms, the most affected were in fatigue and the least affected were nausea and vomiting.