Primer Sjögren Sendromlu hastalarda kan basıncının sirkadiyen ritminin değerlendirilmesi ve ekokardiyografik parametrelerle ilişkisi with Primary Sjögren's Syndrome, the application of circadian rhythm of blood pressure and its relationship with echocardiographic parameters
- Tez No: 608294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sol ventrikül hipertrofisi ve uç organ hasarı ile ilişkilendirilen non-dipper fenomeninin otonom sinir sitemi anormallikleri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Primer Sjögren Sendromunda (PSS), hem semptomatik olarak hem de fonksiyonel testlerle otonomik disfonksiyonu düşündüren bulgular elde edilmiştir. Bu ortak patogenzeden yola çıkarak PSS'de kan basıncının (KB) sirkadien ritmini ve bu durumun ekokardiyografik parametrelerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya kan basıncının sirkadien ritmini etkileyebilecek Diyabetes Mellitus (DM), hipertansiyon (HT) gibi klasik kardiyovasküler risk faktörü olmayan 50 PSS'li hasta ve 28 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Her iki gruba 24 saatlik ambulatuar kan basıncı izlemi (ABPM) ve ekokardiyografik inceleme yapıldı. Yaş ortalaması PSS grubunda 49,7±8,1 yıl, sağlıklılı kontrol grubunda ise 45,9±11,3 yıl olup benzerdi (p=0.087). PSS'li hastaların hastalık süresi 24 (4,89-43,73) ay idi. Gruplar arasında ofis kan basıncı ölçümleri, istirahat kalp hızı değerleri, gündüz diyastolik BP, sistolik BP ve ortalama arter basıncı (MAP), gece diyastolik BP, sistolik BP ve MAP, gece / gündüz oranı açısından anlamlı fark yoktu. Transtorasik ekokardiyografi bulguları hasta ve kontrol grubu arasında benzerdi. Sol ventrikül kitle indeksi (LVMI) hem PSS hem de control grubundaki non-dipping paternine sahip kişilerde, dipping paternine sahip kişilere gore anlamlı olarak artmış bulundu (sırasıyla PSS 82.14±13.52 ve 56.66±23.02, p=0.048, kontrol grubu 79.37±11.27 ve 51±12.53, p=0.047). Non-dipping paterni normotansif kişilerde artmış sol ventrikül kitlesi ile ilişkili bulundu. PSS'li hastalarda eşlik eden kardiyovasküler risk faktörü yok ise kan basıncının sirkadien ritminin ve ekokardiyak parametrelerinin bozulmadığı söylenebilir. Hem PSS'nin hem de kan basıncının sirkadien ritminin otonom disfonksiyonla ilişkisini ve altta yatan patogenetik mekanizmaları aydınlatmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The non-dipper phenomenon associated with left ventricular hypertrophy and end-organ damage is thought to be associated with autonomic nervous system abnormalities. In Primary Sjogren's Syndrome (PSS), findings suggesting autonomic dysfunction were obtained both symptomatically and with functional tests. Based on this common pathogenesis, we aimed to evaluate the circadian rhythm of blood pressure (BP) in PSS and its relationship with echocardiographic parameters.The study included 50 patients with PSS without conventional cardiovascular risk factors such as Diabetes Mellitus (DM), hypertension (HT) and 28 healthy control groups that could affect the circadian rhythm of blood pressure. Both groups underwent 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) and echocardiographic examination. The mean age was 49.7 ± 8.1 years in the PSS group and 45.9 ± 11.3 years in the healthy control group and was similar (p = 0.087). The disease duration of the patients with PSS was 24 (4.89-43.73) months. There was no significant difference between the groups in terms of office blood pressure measurements, resting heart rate values, daytime diastolic BP, systolic BP and mean arterial pressure (MAP), night diastolic BP, systolic BP and MAP, day / night ratio. Transthoracic echocardiography findings were similar between patient and control groups. Left ventricular mass index (LVMI) was found to be significantly increased in both PSS and control groups compared to those with dipping pattern (PSS 82.14 ± 13.52 and 56.66 ± 23.02, p = 0.048, control group 79.37 ± 11.27 and control group respectively). 51 ± 12.53, p = 0.047). Non-dipping pattern was associated with increased left ventricular mass in normotensive individuals. If there is no accompanying cardiovascular risk factor in patients with PSS, it can be said that the circadian rhythm of blood pressure and echocardiographic parameters are not impaired. Further studies are needed to elucidate the relationship between circadian rhythm of both PSS and blood pressure with autonomic dysfunction and the underlying pathogenetic mechanisms.