Obsesif kompulsif bozukluk tanılı hastalarda klinik özelliklerin, bağlanma örüntüleri, mizaç ve karakter özellikleri ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of the relationship of the clinical characteristics with attachment patterns, temparament and character traits in the obsessive compulsive disorder patients
  1. Tez No: 608305
  2. Yazar: RECEP BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanılı bireyler ile sağlıklı kontroller arasında kişilik özellikleri ve yetişkin bağlanma biçimleri açısından bir fark olup olmadığını ortaya koymak; OKB şiddeti ile kişilik özellikleri ve yetişkin bağlanma biçimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza DSM-5 tanı kriterlerine göre OKB tanısı almış 60 hasta ile 64 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Katılımcıların tümüyle klinik görüşme yapılarak, OKB grubuna sosyodemografik ve klinik bilgi formu, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon ölçeği ve Belirti Kontrol Listesi (YBOKÖ-KL), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YİYE-II), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Mizaç Karakter Envanteri (MKE), sağlıklı kontrol grubuna ise sosyodemografik ve klinik bilgi formu, YİYE-II ve MKE uygulanmıştır. OKB ve kontrol grubunun, MKE ve YİYE-II puanları karşılaştırılmıştır. OKB hasta grubu BDÖ puanına göre BDÖ≥17 ve BDÖ
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine whether there is a difference in personality traits and adult attachment styles; and to investigate the relationship between OCD severity and personality traits and adult attachment styles in the cases diagnosed with Obsessive Compulsive Disorder (OCD) and the healthy controls. Material and Methods: Our study included 60 patients diagnosed with OCD according to the DSM-5 criteria and 64 healthy volunteers. All of the participants were clinically interviewed. Sociodemographic and clinical information form, Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale and symptom checklist (Y-BOCS-CL), Experiences in Close Relationships Inventory II (ECRI-II), Beck Anxiety Scale (BAS), Beck Depression Scale (BDS), and Temperament Character Inventory (TCI) were applied to OCD group while the sociodemographic and clinical information form, ECRI-II, and TCI were applied to control group. TCI and ECRI-II scores of OCD and control groups were compared. The OCD group was divided into two groups according to BDS score: BDS≥17 and BDS