Eşler arasında vuku bulan problemlere dair Kütüb-i Sitte'de geçen rivayetlerin tahlili
The analysis of narrations which happen between the partners about the problems in Kütüb-i Sitte
- Tez No: 608317
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KUZUDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Din, Family Planning, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüz toplumunda aile içinde yaygın biçimde görülen problemler, hadisler ışığında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, eşler arasında yaşanan olumsuz ilişkilerle ilgili olarak Hz. Peygamber'in ne tür tavsiyelerde bulunduğu, problemi nasıl çözdüğü ele alınmıştır. Dini değerlerin ve aile hayatı içinde yaşananlarıninsan hayatı üzerindeki etkileri kaçınılmazdır. Hızla değişen sosyo-kültürel yapı ve teknolojik gelişmelerin neticesinde gittikçe yıpranan aile ilişkileri, insanların dini hassasiyetleri göz önüne alınarak dini referanslar kullanmak suretiyle kısmen de olsa tamir edilebilir. Bunun için de çalışma, dinin ikinci ana kaynağının olumsuz olayların çözümündeki bakış açısını yakalamak ve ailelere rehberlik hizmeti sunmak açısından destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problems that are common in the family in today's society are tried to be evaluated in the light of hadiths. In this study, what kind of advices the Hz. Prophet made and how he solved the problem about negative relations between spouses was discussed. The effects of religious values and family life on human life are inevitable. Family relations, which are increasingly worn out as a result of rapidly changing socio-cultural structure and technological developments, can be partially repaired by using religious references considering the religious sensitivity of people. For this purpose, the study will support in terms of capturing the perspective of the second main source of religion about solving negative events and providing guidance services to families.