TTK ve Avrupa Birliği'nde anonim şirket elektronik katılımlı kurul toplantılarının kurumsal yönetim ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of participation in meetings by electronic means in joint stock companies from corporate governance perspective in Turkish Commercial Code and European Union
  1. Tez No: 608340
  2. Yazar: NURİYE EBRU TUKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ticari hayatın vazgeçilmezi ve gün geçtikçe önemi artan anonim şirketlerin tam anlamıyla işlevini yerine getirebilmesi için, kurumsal yönetim ilkelerine ihtiyaç olduğu, yaşanan ekonomik skandallar/krizler sonucu gelişen dünyada kabul edilmiştir. İlkelerin belirlenmiş olması yeterli olmayıp, bu ilkelerin hayata geçmesi, anonim şirketin 2 organının (genel kurul ve yönetim kurulunun) tam anlamıyla çalışmasına bağlıdır. Bu da ancak katılım ile mümkündür. Avrupa Birliği'nde kurumsal yönetim şirketler hukukunun bir parçası olarak kabul edilmekte ve elektronik katılımlı genel kurul bunun için bir araç olarak düzenlemektedir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda halka açık şirketler için açıkça Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kurumsal yönetim ilkelerinin belirleneceği hükme bağlanmıştır. Bununla beraber yine aynı Kanun'un genel kurul ve yönetim kurulu ile ilgili düzenlemelerine de tüm şirketler için kurumsal yönetim ilkeleri serpiştirilmiştir. Halka açık olmayan şirketler için de; kurumsal yönetim ilkeleri gerekli ve hatta Kanun'da yer alan bazı maddeler açısından yükümlülük olarak düzenlendiğinden, elektronik katılımlı toplantı kavramı ile de kurumsal yönetim ilkelerinin gerçekleşmesi için uygun araç sağlanmış olacaktır. Çalışma boyunca önce anonim şirketin, genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarına katılımın önemi incelenmiş, anonim şirketlerde elektronik kurul sistemi paylaşılmış, daha sonra da bu toplantılara katılım ile gerçekleşebilecek kurumsal yönetim ilkeleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the financial crisis /scandals, it is accepted worldwide, that, corporate governance is a requirement for the full functioned joint stock companies aligned with the raising importance and indispensableness of these companies in the commercial world. It is not enough to identify the principles, these principles come to life, if two organs (general assembly and board of directors) of joint stock company work with full functioned. And this is only possible with the participation. In European Union, corporate governance is accepted as a part of corporate law, and meetings by electronic means is a tool for this aim. It is definitely, stated by Turkish Commercial Code numbered 6102, corporate governance principles will be identified for listed companies by Capital Market Board. Additionally, corporate governance principles are embedded in articles of general assembly and board of directors for all companies in the same code. Since corporate governance principles are also required and some of them are mandatory by law even for not listed companies, meetings via electronic participation will provide appropriate tool for realization of corporate governance. In this study, firstly the importance of joint stock companies and participation in general meetings and board of directors are examined and finally corporate governance principles that will be realized via participation to these meetings are emphasized.