Determination of optimal bioreactor operational strategy and unstructured macrokinetic model for recombinant human growth hormone production on ethanol by a novel Pichia pastoris pADH2-cAT8-L2 based system
Pichia pastoris ile pADH2-cAT8-L2 promotor altında rekombinant insan büyüme hormonu üretimi için etanol-temelli biyoreaktör işletim stratejisi geliştirilmesi ve modellenmesi
  1. Tez No: 608356
  2. Yazar: OMAR WEHBE AL MASRI WEHBE AL MASRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Rekombinant protein üretiminde konak Pichia pastoris'te (Komagataella phaffii) methanol-ile-indüklenen alkol oxidaz 1 promotoru (PAOX1) sıkı-regülasyonlarıyla ve olağanüstü gücüyle bilenen en-güçlü doğal promotorlardandır; PAOX1 kontrolunda toksik-alkol metanolun fermentasyonuyla yüksek verimle rekombinant protein (r-protein) üretimi yapılır. İlaç-ve-gıda sektörleri için r-protein üretiminde metanolun kullanılması, ayırma işlemlerini, ve insan-sağlığına-sakıncasızlığını belgelemede dökümantasyonu güçleştirdiğinden, yeşil-(green)-karbon kaynaklarıyla üretim için güçlü-yeni promotor için biyoproses geliştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, karbon ve enerji kaynağı etanol ile araştırma grubumuzda yeni geliştirilen alkol dehidrojenaz 2 (ADH2) hibrit promotor PADH2-Cat8-L2 altında P. pastoris'te rekombinant insan büyüme hormonu üretimi için etanol besleme stratejisi geliştirilmiştir. Etanol derişiminin P. pastoris'in çoğalmasına etkisi V = 50 mL hacımlı mikrobiyolojik hava filtreli laboratuvar-ölçek orbital-çalkalamalı kesikli biyoreaktörlerde T=30°C ve N=200 dk-1 sabit karıştırma hızlarında araştırılmıştır. Etanol derişiminin artmasıyla hücre derişimini artırmış, ancak CEtOH > 3 g L-1'de -etanol, spesifik çoğalma hızını azaltarak çoğalmayı inhibe etmiştir. Etanol derişiminin P. pastoris çoğalması üzerine etkisi Haldane modeline uymuş; 1.97 g L-1 kritik substrat derişimi ve 0.194 h-1 maksimum spesifik çoğalma hızı olarak belirlenmiştir. Yarı-kesikli işletimde, iki farklı araştırma programıyla iki farklı sürekli besleme stratejisinin etkisi araştırılmış; proses süresince spesifik çoğalma hızı, spesifik etanol tüketim hızı ve spesifik rhGH üretim hızı araştırılmıştır. 1.Araştırma Programında önceden belirlenmiş üç spesifik çoğalma hızında, μ= 0.020, 0.035 ve 0.050 st-1 ve 2.Araştırma Programında sabit etanol derişiminde (Etanol-stat) CEtOH = 0.5, 1.0 ve 1.5g L-1 deneyler yapılmıştır. Etanol derişiminin sabit tutulduğu işletimlerde, önceden belirlenmiş spesifik çoğalma hızında işletimlerinden daha yüksek hücre elde edilmiştir. Benzer şekilde, etanol derişiminin sabit tutulduğu işletimlerde, 2-kat yüksek hacimsel rhGH üretimi elde edilmiştir. Ek olarak, spesifik çoğalma hızı, spesifik etanol tüketim hızı ve rhGH üretim hızı, Haldane modeline uymuştur. Spesifik etanol tüketim hızı ile spesifik çoğalma hızı arasındaki ilişki, Pirt modeli ile tanımlanırken, spesifik protein üretim hızı ile spesifik çoğalma arasındaki ilişki doğrusal olmadığı için Luedeking-Piret modeli ile tanımlanmıştır. Son olarak, hücre oluşumu, rhGH üretimi, reaktördeki etanol derişimi, spesifik çoğalma hızı, ve spesifik protein üretim hızı Haldane modeli kullanılarak simüle edildi.
Özet (Çeviri)
In recombinant protein (r-protein) production, the host Pichia pastoris (Komagataella phaffii) is used with the methanol-inducible alcohol oxidase 1 promoter (PAOX1), one of the strongest naturally occurring promoters, due to its tight regulation and exceptional strength. For the pharmaceutical and food sectors, since the use of methanol as a substrate in r-protein productions may complicate separation processes, and required documentations, methanol-free production by green bio-processes is encouraged but challenging. In this context, using the non-toxic carbon and energy source ethanol under our newly developed alcohol dehydrogenase 2 (ADH2) hybrid promotor PADH2-Cat8-L2, ethanol feeding strategies were developed for rhGH production by P. pastoris. Prior to pilot-scale experiments, the effects of ethanol on the growth of P. pastoris were investigated in laboratory-scale batch-bioreactors at T=30°C and N=200 min-1 (rpm). An increase in ethanol concentration lead to an increase in the final cell concentration, however, at CEtOH > 3 g L-1, the substrate inhibited the growth marked by a decrease in specific cell growth rates and the longer cultivation time required to reach the same cell densities. This inhibition behavior was also mathematically modelled where the Haldane model was able to clearly depict the inhibitory effect of ethanol at high concentrations with a critical substrate concentration of 1.97 g L-1 and a maximum specific growth rate of 0.194 h-1. The effects of two different continuous feed stream (CFS) operational strategies on the specific growth rate, specific ethanol uptake rate and specific rhGH production rate were investigated as follows: CFS designed with three pre-determined specific growth rate (μ) values of 0.020, 0.035 and 0.050 h-1, and ethanol-stat CFS designed with three constant CEtOH values of 0.5, 1.0, and 1.5 g L-1 in the cultivation medium. In the ethanol-stat fed-batch bioreactors, approximately 1.6-fold higher maximum cell concentration and 2.1-fold higher maximum rhGH concentration (91 mg L-1) were obtained compared to those obtained by the fed-batch bioreactors designed with pre-determined μ values. In addition, 2-fold higher maximum volumetric productivity was obtained by the ethanol-stat fed-batch bioreactors. The ethanol-stat strategy of CEtOH,set=0.5 g L-1 was the most favorable operational strategy due to it having the highest rhGH titer, along with high volumetric productivity and protein on biomass yield (Yp/x). In addition, high ethanol concentrations inhibited the specific growth rate, the specific ethanol uptake rate and the protein production rate, where the inhibition pattern was mathematically described according to the Haldane model. The relationship between the specific ethanol uptake rate and the specific growth rate was described by the linear Pirt model, whereas the relationship between the specific protein production rate and the specific growth rate was not linear, and thus could not be described by the Luedeking-Piret model. Lastly, cell generation and rhGH production were simulated based on the Haldane models relating the specific growth rate and specific rhGH production rate to the residual ethanol concentration.