Tekstil endüstrisi kaynaklı atık masuraların geri dönüşüm ile döngüsel ekonomiye kazandırılması
Bringing the waste bobins from textile industry into circular economy via recycling
  1. Tez No: 608355
  2. Yazar: GÖKBEN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEDA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ülke ekonomimizin ticari anlamda can damarlarından biri olan tekstil sektöründe kullanılan kağıt masuraların yeniden kullanılarak geri kazanımını hedef alan bu tezin çıktılarının ülkemizin bir diğer önemli sektörü olan kağıt sektörüne oldukça ciddi katkıları olması hedeflenmiştir. Bu iki önemli sektörün kesişim noktalarından biri olan kağıt masuraların kaynağında ayrı toplanması, sıfır atık kapsamında fiziksel işlemler uygulandıktan sonra aynı işlevinde tekrar kullanılabilirliğini ölçmek ve böylece geri kazanımını sağlamak amacı ile bu tez fikri ortaya çıkmıştır. Iskartaya çıkan masuraların oldukça sert olmaları ve hacimce büyük alanlar kaplamaları nedeniyle bertarafında sıkıntılar yaşanmaktadır. Geri kazanılmış masuraların (GKM) maliyeti yeni masuraların maliyetine göre yaklaşık dört (4) kat düşüktür. Ayrıca, üretilen yeni masuraların yüzeyinde kullanılan silikonlu parşömen kağıdın ve selülozun ülkemizde üretilmemesi ve ithal edilmesi sebebi ile maliyetin yaklaşık yüzde ellisi yurtdışına gitmekte ve dolayısıyla milli ekonomimizde ciddi zararlar oluşmaktadır. Bu amaçla, pilot ölçekli bir tesiste 3 ay boyunca gerçekleştirilen masura dönüşüm miktarının çevreye ve ekonomiye katkısı incelenmiştir. Söz konusu geri kazanımın çevresel boyutu, enerji ve su tasarrufu, ağaç kesilmesinin önlenmesine bağlı oksijen kazanımı, depo alanı tasarrufu ve sera gazı miktarı önleme miktarı hesaplamalarıyla ortaya konmuştur. Tez çalışması kapsamında kağıt masuralar yeniden kullanıma hazırlama işlemi ile atık sınıfından çıkarılıp ürün sınıfına alınmıştır. Geri Kazanılmış Masura (GKM) tez çalışması kapsamında 13 haftada Sıfır Atık bilinci ile 270bin adet masura işlenmesi ile 32,5 ton kağıt masura kaynağında ayrı toplatılmıştır. Tekstil firmalarına %80'lik bir verim oranı ile 26 ton GKM sağlanmış ve kağıt yeniden kullanılmıştır. 6,5 ton ıskarta kağıt ve kağıt etiket geri dönüşüm tesislerine iletilmiştir. Masura üzerinden sıyrılan ip(deşe) ip geri kazanım tesislerine iletilmiştir. Çeyrek yıllık GKM tedariği toplamda 32,5 ton kağıt geri kazanımı sağlamıştır. Bu miktar 550 adet ağacın kurtarılması gibi çok değerli bir sonuç elde etmemize neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to recycle the paper bobbins used in the textile sector, known as one of the lifeblood of the economy of our country and simultaneously make significant contributions to the paper sector which is another important sector of the country. The idea of this thesis has emerged to separately collect the paper bobbins, which are one of the intersection points of these two important sectors, from the source and to measure the reusability of the bobbins in the same function after the application of physical processes within the scope of zero waste. Waste paper bobbins are very hard and cover large areas making their disposal difficult and problematic. The cost of recovered bobbins is approximately four (4) times lower than the cost of new bobbins. Furthermore, due to the fact that the silicon parchment paper and the cellulose used on the surface of the new paper bobbins are not produced in our country and need to be imported and, therefore, about fifty percent (50%) of the cost goes abroad and thus serious damages occur in our national economy. For this purpose, 3 months pilot scale study was performed to examine the contribution of the amount of paper bobbins recovery to the environment and circular economy. The environmental dimension of the aforementioned recovery was determined by energy and water savings, oxygen recovery due to tree cutting, storage area savings and greenhouse gas amount prevention calculations. Within the scope of the thesis, paper bobbins were removed from the waste class by the re-use process and taken into the product class. Recycled bobbins (GKM) were collected separately from 32.5 tons of paper bobbins welding process by processing 270 thousand bobbins with Zero Waste awareness in 13 weeks within the scope of the thesis study. 26 tons of recycled bobbins were provided to textile companies with a yield rate of 80% and the paper was reused. 6.5 tons of scrap paper and paper labels were sent to the recycling facilities. The thread stripped over the bobbins was transferred to the thread recovery facilities. The quarterly recycled bobbin supply covered a total of 32.5 tons of paper. This amount has resulted in a very valuable consequence of saving 550 trees.