Manisa il merkezinin bina dışı havasından izole edilen mikrofungusların antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of antifungal susceptibility of microfungi isolated from outdoor weather of Manisa city center
- Tez No: 608369
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamız ile bina dışı havada bulunan mikrofungusların yoğunlukları, dağılımları ve klinik antifungaller ile bitki ekstraktlarına karşı duyarlılık/dirençlilik durumları belirlenmeye çalışıldı. Çalışmamızda gravimetrik yöntemle hava örneklemesi yapıldı. Manisa il merkezinde belirlenen 5 istasyondan mevsimlik olarak (Mayıs, Ağustos, Kasım ve Şubat aylarında) ait olduğu ayın ikinci haftasında örnek alımı gerçekleştirilmiştir. Antifungal duyarlılık testlerine başlanmadan önce mikrofungus izolatlarının genus düzeyinde tanılamaları yapıldı. Antifungal duyarlılık testleri katı besiyerlerinde yapılmıştır. Kullanılan antifungaller; amfoterisin B, flukonazol ve itrakonazoldür. Antifungali kullanım dozunda içeren ve antifungal içermeyen PDA besiyerlerine tek nokta ekimi yöntemi ile aktarılan mikrofungus izolatları 270C'de inkübasyona bırakıldı ve koloni gelişimleri günlük olarak izlenmiştir, koloni çapları ölçülerek kaydedilmiştir. Aspergillus genusuna ait izolatların antifungallere karşı duyarlılık/dirençlilik durumları ve gelişim düzeyleri değerlendirilmiştir. Antifungal özelliği olduğu belirtilen ceviz (Juglans regia L.) ve soğan (Allium cepa L.) ekstratları ile de duyarlılık testleri yapılmıştır. Bu sayede bitkisel preparatların antifungal özellikleri ve ticari antifungaller ile karşılaştırılmaları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında toplam 1777 mikrofungus kolonisi sayılmış ve 31 Aspergillus sp. izolatı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the density, distribution and susceptibility to clinical antifungals and plant extracts of outdoor microfungi were investigated. In our study, air sampling was performed by gravimetric method. Seasonal sampling (in May, August, November and February) of 5 stations in Manisa city center was carried out in the second week of the month. Genifal identification of microfungus isolates was performed before antifungal susceptibility tests were initiated. Antifungal susceptibility tests were performed on solid media. Antifungals used; amphotericin B; fluconazole; and itraconazole. Microfungi isolates were transferred to PDA media containing antifungal and non-antifungal by single point cultivation method and incubated at 270C. Colony developments were monitored daily. Colony diameters were measured. Antifungal susceptibility / resistance status and development levels of Aspergillus isolates were evaluated. Susceptibility test was performed with walnut (Juglans regia L.) and onion (Allium cepa L.) extracts, which have antifungal properties. Thus, antifungal properties of herbal preparations and their comparison with commercial antifungals were determined. In this study, 1777 micro fungi colonies were counted and 31 Aspergillus sp. isolates were obtained.