Landslide assessment and stabilization study along the tarsus – pozanti motorway km: 21+200 – 21+730 section (Tekir region)
Pozanti – Tarsus otoyolu km: 21+200 – 21+730 (Tekir mevkii) aralığındaki heyelanın değerlendirilmesi ve önleme çalışması
  1. Tez No: 608370
  2. Yazar: ECEM CANSU ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu araştırma kapsamında Adana İlinin Pozantı İlçesi'ne bağlı Tekir Kasabası içerisinden geçmekte olan Tarsus – Pozantı Otoyolu Km: 21+200 – 21+730 kesiminde mevcut yol kesitinde ve çevresinde, birimlerin jeomekanik özelliklerine, yüzey ve yeraltı suyu etkilerine bağlı olarak bir kütle hareketinin meydana geldiği arazi gözlemlerinde tespit edilmiştir. Bu heyelana ilişkin jeolojik-jeoteknik değerlendirmeler, hareket eden kütlenin geometrisi, kayma parametreleri ve hareketi durdurmaya yönelik uygun iyileştirme önerileri belirlenecektir. Bu bağlamda, temel kayası olarak belirlenen Çukurbağ Formasyonuna ait kumtaşı, çakıltaşı, silttaşı ve kiltaşı birimlerinin egemen olduğu bu alanda yerinde-saha (in-situ) çalışmaları (sondajlar, inklinometre ölçümleri, vb.) ve bu çalışmalardan elde edilen örnekler üzerinde gerekli laboratuvar deneyleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından alınan farklı kritik kesitler üzerinde gerçekleştirilen geriye dönük analizler ile hareket eden kütlenin kesme dayanımı (shear strength) parametreleri belirlenerek limit denge yöntemi ile heyelanın statik ve dinamik (deprem) durum analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda en uygun kazı ve iyileştirme (topuk destekleme, suyun drenajı, mevcut derenin relokasyonu, vb.) önerileri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında dört farklı topuk destek tasarımı önerilmiştir. Ek olarak heyelan için topuk destek tasarımlarının limit denge yöntemi ile çözümlerine ait sonuçlar, yapım maliyetleri bağlamında kıyaslanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A mass movement occurred along Km 21+200 – 21+730 (Tekir Region) of the Tarsus – Pozantı Motorway and vicinity especially due to the geomechanical properties of the units, and surface and groundwater effects. The purposes of this thesis study are to describe the geological-geotechnical characteristics of the landslide, to determine the geometry of the sliding mass and shear strength parameters, and to recommend an appropriate remediation method to provide stability. For fulfilling these purposes, in-situ site investigations (boreholes, inclinometer measurements, etc.) and laboratory tests were performed on the units of the Çukurbağ Formation (conglomerate, sandstone, siltstone and claystone), which forms the bedrock of the study area. In the light of the results of these investigations and test results, the shear strength parameters of the sliding mass were estimated at critical sections of the model by using the back analysis method. Furthermore, by applying limit equilibrium methods, slope stability analysis were performed for the static and dynamic (seismic) conditions. As a result of these studies, the most proper stabilization method (i.e., ground water level reduction, rock buttress application and relocation of the existing river) were deemed necessary the long term stability of the landslide. Four alternatives of rock buttress design were suggested. In addition, the slope stability analysis of the four alternatives of remediation design by using limit equilibrium were compared with respect to the cost of the construction through evaluating the results.