The privatization of alpullu sugar factory as the final nail in the coffin: The Neoliberal Transition in Babaeski villages
Neoliberal dönüşümün son adımı olarak Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi: Babaeski köyleri özelinde bir inceleme
  1. Tez No: 608387
  2. Yazar: KÜBRA ALTAYTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Kırklareli ilindeki Babaeski ilçesine bağlı üç köyde yürütülen saha çalışmasına dayanarak, Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesinin, neoliberal yeniden yapılandırma sürecinin bir parçası olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma boyunca, üreticilerin geçimliklerini sağlama biçimlerindeki değişimler, emeğin yeniden üretim koşulları göz önüne alınarak tarihsel- kritik bir perspektiften değerlendirilmiş ve dolayısıyla çalışma, özelleştirme dönemine kadar olan süreci değişen devlet/piyasa/ tarımsal ilişkiler bağlamında şeker pancarı üreticilerin deneyimlerine odaklanarak ortaya koymaya çalışmıştır. Bu deneyimleri anlayabilmek için üreticilerle yapılan yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatlardan faydalanılmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın temel bulgusu şu şekilde ortaya koyulabilir: Alpullu Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi neoliberal yeniden yapılandırma sürecinde, dönüşen devlet/piyasa ilişkilerin tarımsal alandaki son adımı olarak kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis has aimed at comprehending the transformation in agrarian relations with a focus on the privatization of Alpullu Sugar Factory. Its particular focus is the differential consequences of the neoliberal transition on the sugar beet producers living in the three villages of Babaeski, Kırklareli, Turkey. On the basis of semi-structured in-depth interviews, the changing conditions of the reproduction of labour has been examined in the light of their experiments. This transformation has been put into a historical perspective so as to understand the main dynamics on agricultural production with a special reference to the sugar sector From a critical perspective, it is contended that the privatization of Alpullu Sugar Factory can be considered as the final phase of the transformation of these relations during the neoliberal restructuring process.