Çocuk acil polikliniğine nörolojik semptomlar ile başvuran çocukların kraniyal görüntülemeleri
The cranial imaging results of children presenting to the pediatric emergency clinic with neurologic symptoms
- Tez No: 608386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UYSALOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızın amacı çocuk acil polikliniğine akut nörolojik şikâyetler ile başvuran hastaların kraniyal MRG ve BBT çekilme sıklığını, endikasyonlara göre dağılımını, saptanan anormal fizik muayene bulguları ve radyolojik bulgularını, yapılan tıbbi veya cerrahi müdahale sıklığı ve tedaviye katkısını belirlemektir. Çalışmamızda 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Acil polikliniğine akut nörolojik şikâyeti ile başvuran bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) ve kraniyal manyetik rezonans görüntüleme (MRG) incelemesi yapılan hastaların bilgileri hastane otomasyon sistemi kullanılarak retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru zamanı, hastaneye başvuru şikâyeti, eşlik eden semptomlar, daha önceden bilinen hastalıkları, fizik muayene bulguları, radyoloji tarafından rapor edilen MRG ve BBT sonuçları, beyin cerrahisi konsültasyon istemleri, nöroloji konsultasyonu istemleri, sonrasından çekilen kontrol kraniyal MRG raporları, tanıları, uygulanan cerrahi ya da tıbbi tedavileri, hastaneye yatış kayıtları incelendi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil polikliniği 'ne 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında toplam 88786 hasta başvurdu. Çalışmaya yaş aralığı 1 ay-215 ay arasında değişken, 206 erkek, 222 kız olmak üzere kraniyal MRG çekilen 428 hasta ve 46 kız, 32 erkek olmak üzere BBT çekilen 78 hasta dahil edildi. Kraniyal MRG çekim endikasyonları sırası ile baş ağrısı %28,9, nöbet %28,7, diğer nedenler %27,3, akut bilinç değişikliği %14,8. Bu hastaların kesin raporlarının %'67.8'i normal, %'32.2'sı anormal olarak yorumlandı. Anormal olarak rapor edilen hastaların çoğunluğunu (%78,5) önemli bulguların (enfeksiyöz, iskemi ve tromboz, bos mesafesi artışı, hemoraji/hematom, tümoral lezyon vb.) oluşturduğu, az bir kısmını (%12) tesadüfen saptanan bulgular ve daha az bir kısmını da (%9,4) önceden bilinen bulguların oluşturduğu saptandı. Kraniyal MRG sonuçlarına göre hastaların %2,3'ünün acil serviste gözlenerek taburcu edildiği, 8,2%'sinin yataklı servislere yatırılarak tedavilerine devam edildiği, hastaların %1,4' üne cerrahi tedavi uygulandığı, hastaların %7,2'sine sadece tıbbi tedavi uygulandığı saptandı. Beyin BT çekim endikasyonları sırası ile diğer nedenler %32, nöbet %26,9, baş ağırsı %25,6, bilinç değişikliği %15,3. Bu hastaların kesin raporlarının %60,2'si normal, %39,7'si anormal olarak yorumlandı. BBT sonucu anormal olarak rapor edilen hastaların çoğunluğun (%59,5) önemli bulguların (enfeksiyöz, hemoraji, dilate ventrikül vb.) oluşturduğu, az bir kısmının (%10,8) ise tesadüf saptanan bulgular olduğu ve bir kısmının (%18,9)ise daha önceden bilinen bulguların oluşturduğu saptandı. BBT çekilen hastaların sonuçlarına göre %7,7'sinin acil serviste gözlenerek taburcu edildiği, %6,4' ünün yataklı servislere yatırılarak tedavilerine devam edildiği, hastaların %3,8'ine cerrahi tedavi uygulandığı saptandı. Çocuk acil polikliniğimizde, akut nörolojik semptomları değerlendirmede kraniyal MRG ve BBT sık kullanılan yöntemlerdir. Nöbet, baş ağrısı ve akut bilinç değişikliği durumlarında alarm bulguları olmasına rağmen sonuçlar çoğu normal olarak raporlanmaktadır. Öykü ve fizik muayneye dayanarak santral sinir sistem patolojilerin büyük bir oranda dışlanmasına rağmen çocuk hastalarda yeterli kooperasyon sağlanamadığı için görüntüleme metotlarına ihtiyacımız devam etmektedir. Ancak şüpheli durumlarda kraniyal MRG'nin BBT' ye göre daha yararlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Cranial Imaging Results of Children Presenting to the Pediatric Emergency Clinic with Neurologic Symptoms The aim of this study is to determine the frequency of cranial MRI and CT scans, the distribution according to indications, abnormal physical examination findings and radiological findings, the frequency of medical or surgical interventions and their contribution to treatment. The data of pediatric patients who presented to the Istanbul University Medical Faculty's Pediatric Emergency Clinic with acute neurologic complaints and had cranial CT or MRI scanning between January 1st, 2016 and November 31st, 2017 were retrospectively analyzed via the hospital's automation system. The age, gender, date of presentation, complaint, accompanying symptoms, previously known diseases, physical examination findings, radiological reports of MRI and CT scans, neurosurgery and neurology consultation notes, diagnoses, medical or surgical interventions and inpatient records were evaluated. The total number of applications to the Istanbul University Medical Faculty Pediatric Emergency Clinic between January 1st, 2016 and November 31st, 2017 was 88786. The ages of the patients included in the study ranged from 1 month to 215 months. 428 patients, 206 male and 222 female patients had MRI scanning and 78 patients, 32 male and 46 female had CT scanning. The indications for cranial MRI were headache in 28.9%, seizure in 28.7%, acute change in consciousness in 14.8% and other reasons in 27.3%. The radiological reports were normal in 67.8% and abnormal in 32.2%. The majority of the abnormal radiological reports (78.5%) were due to important causes (infectious, ischemia or thrombosis, increase in CSF distance, hemorrhage/hematoma, tumor etc.), a small number (12%) were incidental findings and an even less number (9.4%) were previously known. According to the cranial MRI reports, 2.3% of patients were discharged after a period of observation, 8.2% were admitted as inpatients, 1.4% had surgical intervention, 7.2% had medical intervention. The indications for cranial CT scanning was seizure in 26.9%, headache in 25.6%, acute change in consciousness in 15.3% and other reasons in 32%. The radiological reports were normal in 60,2% and abnormal in 39,7%. The majority of the abnormal radiological reports (59.5%) were due to important causes (infectious, hemorrhage, dilated ventricles), a small number (10.8%) were incidental findings and some (18.9%) were previously known. According to the cranial CT reports, 7.7% of patients were discharged after a period of observation, 6.4% were admitted as inpatients and 3.8% had surgical intervention. In Istanbul University Medical Faculty's Pediatric Emergency Clinic, cranial MR and CT scanning are commonly used for the evaluation of acute neurological symptoms. Despite the fact that seizure, headache and acute change in consciousness are alarming findings, the imaging is usually reported as normal. Although history and physical examination are sufficient to rule out most of the central nervous system pathologies, imaging is needed due to cooperation difficulties with pediatric patients. Cranial MR imaging is thought be superior to CT in critical cases.