Ceza muhakemesi hukukunda koruma tedbiri olarak yakalama ve gözaltı
Arrest and custody as protection measures in the criminal procedure law
- Tez No: 608396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KIZILARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yakalama, ikinci bölümde gözaltı koruma tedbirleri; mevzuat hükümleri ve Yargıtay kararları ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Ceza Muhakemesi Hukukuna dayanak olan Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının, yakalama ve gözaltı koruma tedbirlerine yaklaşımı değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, yeri geldikçe ilgili mevzuatlar ile yargı kararları eleştirilmiş, uygulamada yaşanan sorunların ve hak ihlallerinin giderilmesine ışık tutmak, hukuk devletinde temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının önemine vurgu yapmak amaçlanmıştır. Yaşanabilecek hukuka aykırılıkların önüne geçilebilmesi noktasında sonuç olarak; koruma tedbirlerine karar veren yetkililer ve uygulayıcı kolluğun, iç hukuk ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi hükümlerini belirtilen esaslara riayet ederek, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını da referans alarak yerine getirmeleri önemlidir. İlgili mevzuatların da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kanunlarda bulunmasını aradığı niteliklere ve Anayasanın 13. maddesinde ki sınırlama ölçütlerine riayet edilerek hazırlanması halinde; kolluk görevlisi uygulamada tereddüt yaşamayacak, bireyler de haklarını anlayıp davranışlarına yön verebilecektir. Böylece hukuki güvenlik ve toplumun adalete olan inancı tesis edilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three sections. Arrest in the first section and custody protection measures in the second section are handled with the legislation provisions and the decisions of the Supreme Court. In the third section, the approach to arrest and custody protection measures of the decisions of The Constitutional Court and The European Court of Human Rights which are the source of The Ciminal Procedure Law is discussed. In the study, as the occasion arises, the applicable legislations and the decisions of The Supreme Court are criticized. In addition, It is aimed to put emphasis on the significance of assuring fundamental rights and freedoms in the state of law and to clarify solving problems in practice and infringments of rights. As a result, In order to prevent illegality, It is important that authorities deciding on protection measures and law enforcers perform the provisions of the municipal law and The European Convention on Human Rights, both by serving the principles stated and also basing the decisions of The Constitutional Court and The European Court of Human Rights. If the applicable legislations are also prepared in accordance with the qualifications in the laws claimed by The European Court of Human Rights and the criteria for limitation of the Article 13 of The Constitution, law enforcers will not hesitate in practice and individuals will be able to understand their rights and direct their behaviours as well. Therefore, legal security and the faith in justice in society will be established.