Gebelerin gebelikleri boyunca fiziksel aktivite ve uyku durumlarının yorgunluk semptomlarına ve doğum sonuçlarına etkisi
The effect of physical activity and sleepi̇ng during pregnancy of pregnant women on fatigue symptoms and birth results
- Tez No: 608433
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, DR. MAKBULE NESLİŞAH TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu Araştırmanın amacı gebelerde uykusuzluk ve fiziksel aktivitenin yorgunluk ve doğum sonuçları üzerine etkilerini belirlemektir. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışma boylamsal kesitsel tipte bir araştırma olarak tanımlanmıştır. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı 6 Eğitim Aile Sağlığı Birimi'nde izlenen ve 01.03.2017 ile 01.06.2017 tarihleri arasında gebeliğinin ilk 12 haftası içinde olan 18 yaş ve üstü gebeler ile gerçekleştirilmiş, gebeler gebelikleri sonuçlanana kadar izlenmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan kişilerle toplamda 5 kez görüşülmüştür. Gönüllülere yüz yüze görüşme yöntemiyle, ilk 4 izlemde araştırmacı tarafından hazırlanan gebenin kişisel özellikleri, gebelik ve doğum öyküsünü içeren Gebe Bilgi Formu, Risk Değerlendirme Formu, Yorgunluğun Çok Boyutlu Değerlendirilmesi Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Ek olarak 5.izlemde doğum sonuçları açısından bebeğin doğum haftası, doğum kilosu ve doğum şekli incelenmiştir. İstatistiksel analizler, SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Tanımlayıcı sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma; kategorik değişkenler için sıklık ve yüzde dağılımları verildi. Kategorik bağımsız değişken ile bağımlı değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi uygulandı. Ortalamaların karşılaştırılmasında ise t-testi ve ANOVA analizi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effects of insomnia and physical activity on fatigue and birth outcomes in pregnant women. Method: The study was designed as a prospective cohort research. The research was carried out with the 18 years old and older pregnant women who were in the first 12 weeks of their pregnancy period between the dates of 01.03.2017 and 01.06.2017; and were observed by 6 Education Family Health Units of Department of Family Medicine, Faculty of Medicine, Dokuz Eylül University until the end of their pregnancy. A total of 5 interviews were conducted with people who volunteered to participate in the study. Pregnant Information Form including the personal characteristics of the pregnant woman, pregnancy and birth history, Risk Assessment Form, Multidimensional Assessment Scale of Fatigue, Short Form of International Physical Activity Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale was applied to volunteers in first 4 face to face interviews by researcher. In addition to these, in the fifth interview, the birth week, birth weight and delivery type of the baby were examined in terms of birth results. Statistical analyses were done with SPSS 22.00 software. First, the mean, standard deviation of continuous descriptive variables and frequency and percentages of categorical descriptive variables were given. Chi Square test was applied to compare categorical independent variable and dependent variable. Then, T-Test and ANOVA were used to compare means. P Value was stated as