İnvaziv olmayan solunum desteği alan hastalarda hiperoksinin hasta sonuçları üzerine etkisi
The impact of hyperoxia on outcome of patients treated with noninvasive respiratory support
  1. Tez No: 608432
  2. Yazar: SEYHAN PALA ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Hipoksemik hastaların yönetiminde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan oksijen tedavisinde hedef değerler açık ve net olmadığı için iyatrojenik hiperoksi sık görülen bir durumdur. Yoğun bakımdaki hiperoksemi konusunda yapılan son klinik çalışmalardan elde edilen sonuçlar, bazı kritik hastalarda hiperokseminin tahmin edilenden daha kötü sonuçlarla ilişkili olduğunu düşündürmektedir. İnvaziv mekanik ventilasyon başlanmamış hastalarda hiperoksinin klinik gidişat üzerine olan etkisini incelemeye yönelik bir çalışma, bugünkü literatür bilgilerimiz ile mevcut değildir. Çalışmamızda non-invaziv yöntemlerle oksijen destek tedavisi alan hastalarda hiperoksinin olası klinik yan etkileri, mortalite ve yatış süresine ne yönde etki edeceği belirlenmesi hedeflendi. Gereç ve yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne 01 Ocak 2016–31 Ekim 2018 tarihleri arasında yatırılan dahil edilme kriterlerini karşılayan 187 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait demografik veriler, ilk 24 saatlik oksijen satürasyon (SpO2) değerleri, APACHE II (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II) skoru, entübasyona gidip gitmediği, entübe olan hastalarda ventilatör gün sayısı, yoğun bakım gün sayısı, hastane gün sayısı, ilk yirmi dört saatlik en yüksek PaO2, ilk yirmi dört saatlik O2 tedavi şekli ve mortalite oranları kaydedildi. Bulgular: İlk 24 saat içerisinde invaziv mekanik ventilasyon almayan 187 hastanın 62'sinde hiperoksemi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: As target values are not clear in oxygen therapy, which is one of the most commonly used methods for the treatments of hypoxemic patients, iatrogenic hyperoxia is a very common situation. The results from the recent clinical researches about hyperoxia in the intensive care unit indicates that hyperoxia can be related with worse outcomes than expected in some critically ill patients. According to our literature knowledge there aren't any reports researching the effect of hyperoxia on clinical course of patients who are not treated with invasive mechanical ventilation. In this study, we aimed to determine the effect of hyperoxia on mortality, and length of stay and also possible side effects of hyperoxia on the patients who are treated with oxygen supplementation by non-invasive devices. Material and Methods: One hundred and eighty seven patients who met inclusion criteria, treated in Dokuz Eylul University Medical Intensive Care Unit between January 1st, 2016 to October 31st, 2018 were examined retrospectively. These patients' demographic data, oxygen saturation (SpO2) values for the first 24 hours, APACHE II (Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II) scores, whether they needed intubation, if they did how many days they got ventilated, length of stay in intensive care unit and hospital, maximum PaO2 values of the first day, oxygen treatment method of the first 24 hours and the rates of mortality were recorded. Results: Hyperoxemia were determined in 62 of 187 patients who were not treated with invasive mechanic ventilation in the first 24 hours of admission. Hiperoxia frequency in patients with COPD was found statistically low (16% vs.