Sovyet hakimiyetinin ilk yıllarında (1920-1950 yılları arasında) Azerbaycan'da dinî hayat
The religious life in Azerbaijan in Soviet union government during 1920-1950 years
- Tez No: 608465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma temel amacı 1920-1950 yıllarında Sovyetler Birliği döneminde Azerbaycan'da yaşanan dini hayatı temel dinamikleriyle ortaya koymak ve günümüze yansımalarını psikolojik bir bakış açısıyla irdelemektir. Tarihsel bağlamda Azerbaycan'ın Çarlık Rusya'sı döneminden Sovyetler Birliği döneminin birinci çeyreğine kadar olan süreçte yaşanan dini hayatı ve dini hayatın içinde yaşanan ortam hakkında detaylı bilgi verilmiş, daha sonra dönemin dini hayatını etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Söz konusu dönemde özellikle Stalin rehberliğinde yürütülen politikaların halk üzerinde ciddi etkiler bıraktığı görülmüştür. Netice itibarıyla dönemin dini hayatının içinde bulunduğu politik tutumdan etkilendiğini ve toplumda önemli değişikliklerin olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the religious life in Azerbaijan during the Soviet Union in 1920-1950 with basic dynamics and to examine its reflections to the present day from a psychological point of view. In the historical context, detailed information was given about the religious life of Azerbaijan from the period of Tsarist Russia to the first quarter of the Soviet Union and the environment in the religious life. It was observed that the policies carried out under the guidance of Stalin had serious effects on the people in the period under review. As a result, it was concluded that the religious life of the period was affected by the political attitude and there were significant changes in the society.