Political economy of pre-civil war Syria
Suriye'nin iç savaş öncesi ekonomi politiği
  1. Tez No: 608470
  2. Yazar: SEVRA ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Arap Baharı'nın etkilediği ülkelerden biri olan Suriye'de 2011 yılında protesto gösterileri ile başlayan iç savaş dünyayı ve ülkenin vatandaşlarını pek çok yönden etkilemiştir. Suriye'de iç savaş başladığında meydanlarda gösteri yapan halk bir çok talep ve söylem etrafında birleşmiştir. Ülkede genel anlamda daha fazla reform ve özgürlük talepleri konusunda birleşen halk otoriter rejimin istifasını istemiştir. Hükümet karşıtı gösterilerde, baskıcı rejim yapılanması altında ezilen halk, ülkede yıllardır süren ekonomik kötü gidişatın sona erdirilmesini ve yöneticiler tarafından sıkça vaat edilmesine rağmen uygulanmayan reformların yürürlüğe konmasını talep etmiştir. Bu tezde Suriye'nin iç savaş öncesi ekonomik, politik ve sosyal durumu başlıkları altında gösterilerden önceki dönemde ülkenin ekonomi politiği incelenmiştir. Suriye'de halkın isyan etmesine ve köklü değişimler istemesine sebep olan unsurlar ve ekonomik liberalleşme politikalarının ekonomide ve toplumdaki etkisi araştırılmıştır. Bu unsurlar, GSYH, enflasyon ve işsizlik rakamları gibi genel ekonomik göstergelerin yanı sıra Suriye'de etkili kuraklık, iklim değişikliği ve yolsuzluk gibi incelenmesi gereken politik ekonomik unsurlardır. İlgili başlıklar incelendiğinde ortaya çıkan; Suriye'de yaşayan halkın iç savaş öncesinde temel hak ve özgürlüklerin korunması ve ekonomik refah gibi birçok konuda sorun yaşadığıdır. Hükümetin ekonomik liberalleşme adına attığı adımlar otoriter devlet baskısı altında yaşayan toplumda istenilen karşılığı bulamamış, reformların getirileri ve refah halka eşit yayılmamıştır. Sonuç olarak, bu tezin ulaştığı sonuç siyasal liberalleşme olmadan otoriter yönetim altında yapılan neo-liberal ekonomik reformların Suriye ciddi ve genel bir hoşnutsuzluk yarattığıdır.
Özet (Çeviri)
Syria is one of the countries influenced by the Arab Spring. Syrian Civil War, which started in 2011 with protests in the aftermath of Arab Spring, has had its effects on Syrian citizens and the world in several aspects. When the civil war started in Syria, people gathered together in city squares to do protests with a lot of different demands and discourses. The common demand was for more reforms, more freedom and change of the authoritarian regime. In the anti-government demonstrations, the oppressed people demanded termination of economic downturn continuing for years and the implementation of reforms that had not been made in spite of the promises of those in power. In this thesis, the political economy of the country was examined under the headings of economic, political and social circumstances before demonstrations. The reasons that lead the people to rebel and demand radical changes in Syria and the impact of the economic liberalization policies in economy and society were investigated. The factors deemed necessary to analyze are general political economic indicators such as GDP, inflation, unemployment figures and corruption and the environmental factors that have economic impacts such as drought, climate change. As a result of the investigation it was concluded that prior to the civil war, the Syrian people had problems in many areas including economic welfare and the protection of fundamental rights and freedoms. The steps that the government took for economic liberalization without political liberalisation did not bring the desired reaction from the society living under the pressure of the authoritarian state. The positive effects of the reforms and the increase in welfare were not felt equally by all parts of the society. Therefore, this thesis concludes that neo-liberal economic reforms without political liberalization under an authoritarian rule in Syria has resulted in serious popular discontent.