Currency depreciation and foreign policy discourse: The Turkish case
Para birimi değer kaybı ve dış politika söylemi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 608469
  2. Yazar: UĞUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Uluslararası politika ve ekonomi bakımından 2018 Türkiye ve ABD ilişkileri için sıradışı bir yıl oldu. ABD ile uzun yıllar sonra yaşanan büyük diplomatik krize Türk lirası kur krizi eşlik etti. Çalışma bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, ABD'nin Türkiye'ye yönelik politikaları ve devamında yaşanan dolar/TL kurundaki dalgalanmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye yönelik söylemi üzerindeki etkisini ele alıyor. ABD ile Türkiye ilişkilerini daha iyi anlamak için iki ülke arasında yaşanan büyük çaplı sorunlar ile 2018 yılı itibariyle devam eden anlaşmazlıklar da inceleniyor. Bu incelemenin ardından ise Erdoğan'ın 1 Eylül 2017 ile 31 Aralık 2018 arasındaki ABD'ye yönelik söylemleri analiz ediliyor. Daha sonra ise aynı periyotta lira üzerinde etkili olan ABD bağlantılı gelişmeleri bulmak için (Örneğin Rahip Andrew Brunson sorunu) bulmak için uluslararası bankaların raporları ile finans odaklı ajansların haber akışları inceleniyor. Son olarak ise ABD'nin Türkiye'ye yönelik adımları, Erdoğan'ın söylemlerı ve lira değerlemelerinin birbiri ile etkileşimi inceleniyor. Araştırma, ABD'nin Türkiye'ye yönelik negatif adımlarının Türk lirasında değer kaybına neden olduğu, pozitif adımların ise değer kazancına yol açtığı tespit edildi. Sonuç olarak ABD'nin Türkiye politikaları ve devamında görülen dolar/lira hareketlerinin, Erdoğan'ın ABD'ye yönelik söylemi üzerinde etkili olduğunu gözlendi.
Özet (Çeviri)
2018 was an extraordinary year for Turkish-American relations. Turkey's one of the most serious diplomatic crises with the U.S. in decades precipitated an unprecedented Turkish lira currency crisis. Against this background, this study examines the influence of the U.S. policies on Turkey and the following dollar/lira exchange rate fluctuations on Turkish President Recep Tayyip Erdogan's U.S.-related discourse. In order to better understand the relationship, the study provides a brief summary of the historic and current political frictions between the two NATO allies. This overview is followed by a political discourse analysis of Erdogan's speeches from September 1, 2017 until December 31, 2018. After that, the market moving news flows (e.g. the imprisonment of American Pastor Andrew Brunson) and reports published by international banks are examined in order to find out the U.S.-related determinants of the currency movements and discourse changes. Finally, the study points out the interactions between the U.S. actions, lira valuation and Erdoğan's U.S. related discourse. It is observed that negative U.S. steps caused the lira to depreciate, positive U.S. steps led to a lira appreciation. In conclusion, it can be said that there has been an observable influence of the U.S. policies on Turkey and the following dollar/lira exchange rate fluctuations on Turkish President Recep Tayyip Erdogan's U.S.-related discourse.