Laparatomi,laparoskopi ve vajinal teknikle histerektomi yapılan olguların preoperatif ve postoperatif ağrı yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon açısından karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative pain quality of life and sexual function of patients who underwent hysterectomy with laparatomy, laparoscopy and vaginal technique
- Tez No: 608534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Histerektomiye bağlı morbiditelerin araştırılması yoğun şekilde devam etmektedir. Özellikle son yıllarda cinsel yaşam ve yaşam kalitesinin incelenmesinde artış izlenmektedir. Çalışma prospektif kohort olarak tasarlanmış ve bening jinekolojik nedenlerle histerektomi yapılan hastalarda TAH, VAH, TLH arasında cinsel yaşam, yaşam kalitesi, ağrı skorları karşılaştırılmıştır. Yöntem: Jinekoloji polikliniğine başvuran ve histrerektomi kararı alınan hastalar arasından öncellikli olarak Vajnal histerektomi veya endikasyon koşullarına göre abdominal histerektomi ve laparoskopik histerektomi gruplarına 125 hasta dahil edildi. Vakalara operasyon öncesi ve sonrasında cinsel yaşam, yaşam kalitesi, ağrı skorları, genel sağlık durumuna ilişkin anketler uygulandı. Ana hedef olan cinsel yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Arizona Cinsel yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı. Yaşam kalitesi SF36 ,ağrı skorları VAS ile değerlendirildi.Bulgular: Hastaların ortalama yaşları açısından anlamlı farklılık izlenmedi. Operasyon süresi TLH grubunda, diğer operasyon gruplarına göre anlamlı olarak daha kısaydı. Preoperatif ve postoperatif hemoglobin ve hematocrit değerleri karşılaştırıldığında, TAH grubunda postop hb ve htc değerlerinde anlamlı düşüş izlendi. TAH grubunda VAS değerleri postop 1. ve 2. günlerde anlamlı olarak daha yüksek iken; diğer VAS değerleri açısından her üç grup için anlamlı farklılık izlenmedi. Sonuç: Histerektomi tiplerinden bağımsız olarak cinsel yaşam kalitesi ve yaşam kalitesinde anlamlı artış VAS değerlerinde anlamlı azalma tespit ettkik. Hastaların menopoz döneminde olup olmamalarının VAS, SF36,ACYO değerine anlamı etkisi yoktu. Bu farklılığın yaş grupları arasında anlamlı farklılık olmamasından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Cinsel yaşam kalitesinin VAS skorları ile negatif SF36 ile pozitif korelasyon gösterdiğini gözlemledi.
Özet (Çeviri)
Aim: Hysterectomy-related morbidities are being investigated extensively. Especially in recent years, there has been an increase in the examination of sexual life and quality of life. The study was designed as a prospective cohort and sexual life, quality of life and pain scores of TAH, VAH, TLH were compared in patients who underwent hysterectomy for benign gynecologic diseases. Method: Among the patients who applied to the gynecology outpatient clinic and decided to have hysterectomy, 125 patients were included in the vaginal hysterectomy, abdominal hysterectomy or laparoscopic hysterectomy groups according to the indication conditions. Questionnaires about sexual life, quality of life, pain scores and general health status were applied to patients before and after the operation. Arizona Quality of Life scale was used to evaluate quality of sexual life which is one of the main topics of this study. Quality of life was assessed by SF36 and pain scores were evaluated by VAS. Results: There was no significant difference in mean age of the patients. The operation time was significantly shorter in the TLH group compared to the other operation groups. When preoperative and postoperative hemoglobin and hematocrit values were compared, postop hb and htc values decreased significantly in TAH group. In the TAH group, VAS values were significantly higher on postoperative 1st and 2nd days; there was no significant difference in other VAS values for all three groups.Conclusion: Regardless of hysterectomy types, we found a significant increase in quality of sexual life and quality of life and a significant decrease in VAS values. Presence of menopause had no significant effect on VAS, SF36, ASEX. We think that this difference arises from the fact that there is no significant difference between age groups. It was observed that quality of sexual life correlated positively with SF36 and negatively with VAS scores.