Akut spontan intrakranial hemoraji hastalarında serum neurogranin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum neurogranin levels of patients with acute spontaneous intracranial hemorage
- Tez No: 608538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Arteriyel veya venöz kanın, ani olarak beyin dokusu içine geçişi ile ortaya çıkan klinik tabloya intraserebral kanama adı verilir. İntraserebral kanama, mortalitesi oldukça yüksek bir hastalıktır. (%25-60) Bu sebeple tanının en kısa sürede kesinleştirilmesi büyük önem arz eder. Neurogranin ise santral sinir sisteminde bulunan bir proteindir. Kan beyin bariyerini bozan patolojilerde serumda seviyelerinin yükseldiği birçok klinik çalışmada gösterilmiştir. Biz de bu çalışma ile spontan intrakranial hemoraji tanısı alan hastaların serumlarındaki neurogranin seviyelerinin, sağlıklı insanlara kıyasla artıp artmadığını tespit etmeyi amaçladık. METOD: Bu çalışma, Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvuran ve Akut Spontan İntrakranial Hemoraji tanısı alan hastalarla, prospektif vaka kontrol çalışması olarak yapılmıştır. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan 45 spontan intrakranial hemoraji hastası ile 15 sağlıklı kontrol grubu hastası kabul edildi. Gruplar arası demografik veriler (yaş, cinsiyet), klinik veriler (tansiyon değeri, bilinç durumu) ve serum neurogranin seviyeleri karşılaştırıldı. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 (SPSS, Inc., Chicago, Illinois, USA) istatistik programı kullanılarak değerlendirildi ve p değeri 0.05 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil ettiğimiz Akut İntrakranial Hemoraji tanısı alan 45 hastanın 19'u kadın, 26'sı erkek idi. Kontrol grubundaki 15 katılımcının ise, 8'i kadın, 7'si erkekti.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The sudden onset of arterial or venous bleeding into brain tissue is called intracerebral hemorrhage. Intracerebral hemorrhage is a disease with a very high mortality. (25-60%) Therefore, the diagnosis should be confirmed as soon as possible. Neurogranin is a protein in the central nervous system. Many clinical studies has shown that serum levels of neurogranin increases in pathologies disrupting blood brain barrier. In this study we aimed to determine whether serum neurogranin levels increased in patients with spontaneous intracranial hemorrhage compared to healthy people. . METHOD: This study was performed in Okmeydanı Training and Research Hospital as a prospective case control study with patients diagnosed with spontaneous intracranial hemorrhage. We included 45 spontaneous intracranial hemorrhage cases meeting the inclusion criteria and 15 healthy patients as control group. Demographic data (age, gender), clinical data (blood pressure, consciousness) and serum neurogranin levels were compared between groups. Data were analysed on computer with SPSS 15.0 (SPSS, Inc., Chicago, Illinois, USA) statistical program and the p value was considered statistically significant at 0.05. RESULTS: The study included 45 patients with acute intracranial hemorrhage. 19 of the patients were female and 26 were male. Of the 15 participants in the control group, 8 were female and 7 were male. According to the data obtained in the study, the mean serum neurogranin value of the patients included in the study group was 363.2 ± 36.6; and the mean value of neurogranin was 198.6 ± 19.8 in the control group; and serum neurogranin values were significantly higher in the study group.